جنگو چیست و چرا برای ساخت وب‌سایت فوق‌العاده است؟

July 2021

جنگو چیست و چرا برای ساخت وب‌سایت فوق‌العاده است؟

امروزه، وب‌سایت‌های بیشماری با پلتفورم‌های[بسترهای] کشیدن و رها کردن مثل Squarespace یا ابزارهای معروف قابل‌پیکربندی توسط کاربر مثل وردپرس ساخته می‌شوند. اما مزایای رویکرد پیچیده‌تر توسعه‌ی یک وب‌سایت در یک فریمورک مانند جنگو چیست؟

 

در حال حاضر، پایتون یکی از معروف‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است و جنگو ابزاری است که توسعه‌دهندگان پایتون برای تسهیل فرآیند توسعه‌ی وب از آن استفاده می‌کنند. ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا بفهمید که جنگو چطور در ساخت وب‌سایت‌های سفارشی و کاملاً قابل‌تنظیم برای مشتریان به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند.

دوره پیشنهادی: دوره آموزش Django

 


 

# جنگو چیست؟

جنگو، یک فریمورک رایگان و منبع‌باز برای توسعه‌ی وب پایتون است و یک ابزار توسعه‌ی وب بسیار انعطاف‌پذیر است که می‌توان تقریباً برای ساخت هر نوع وب‌سایت یا برنامه‌ی مورد نیاز از آن استفاده کرد. فریمورک، مجموعه‌ای از ماژول‌ها است که عناصر پیش‌ساخته‌ را ارائه می‌دهد؛ که این عناصر کدگذاری را کارآمدتر و پایدارتر می‌کنند.

 

توسعه‌دهندگان می‌دانند که دوباره‌کاری اغلب زیان‌آور است، بنابراین به جای اینکه همه چیز را از ابتدا کدگذاری کنند، غالباً از ماژول‌های کد آزمایش‌شده و تأییدشده استفاده می‌کنند. این ماژول‌ها عناصر استانداردی را به برنامه‌ها می‌افزایند. یک فریمورک همانند جنگو، این قابلیت را در اختیار ما قرار می‌دهد.

 

به عنوان مثال - یک توسعه‌دهنده نباید صفحه‌ی ورود به سیستم و پردازش ورود به سیستم را خودش ایجاد کند. جای اشتباه زیاد دارد. فریمورک‌ها، چنین چیزهایی را در اختیار شما قرار می‌دهند و به تمام موارد دشوار و پرزحمت برای شما رسیدگی می‌کنند.

دوره پیشنهادی: دوره آموزش GraphQL در پایتون

 

# جنگو چه چیزی نیست

جنگو همانند جاوا یا C++  یک زبان برنامه‌نویسی نیست و یک زبان اسکریپت‌نویسی همانند HTML ، PHP یا MySQL نیست. جنگو یک پلتفورم[بستر] CMS (سیستم مدیریت محتوا) مانند وردپرس هم نیست که توسط همه‌ی افراد قابل استفاده باشد. جنگو اغلب با این تکنولوژی‌ها مقایسه می‌شود چون با عناصر از پیش‌ساخته به ساده‌سازی فرآیند توسعه‌ی وب کمک می‌کند. اما، جنگو منحصر به فرد است چون یک ابزار فقط برای توسعه‌دهندگانی است که در زبان برنامه‌نویسی پایتون تخصص دارند.

مقاله پیشنهادی: بازبینی فریمورک جنگو - مزایا و معایب

 

# جنگو و پایتون چه ارتباطی با هم دارند؟

جنگو فریمورکی است که با کد پایتون ایجاد شده است؛ و ابزاری است که قابلیت‌ را می‌افزاید و به فرآیند کدگذاری با پایتون سرعت می‌بخشد. جنگو، حاوی کدهای پایتون قبلاً نوشته شده است تا قابلیتی ارائه دهد که آماده‌ی پیوستن به یک پروژه باشد. اصطلاح "فریمورک" یعنی جنگو حاوی یک مجموعه‌ی کاملاً کاربردی از رده‌ها، کتابخانه‌ها و ماژول‌ها است که این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا برای ساخت وب‌سایت‌ها و برنامه‌های قوی هر کاری که می‌توانند انجام دهند.

 

یک روش متدوال برای تصور این رابطه‌ چیزی مثل لایه‌ها، یا طبقات در خانه است. پایتون، شالوده است، جنگو بالای پایتون قرار می‌گیرد چون به زبان پایتون نوشته شده است. وب‌سایت یا برنامه‌ی شما بالای جنگو قرار می‌گیرد. به همین ترتیب، وردپرس بالای زبان PHP قرار می‌گیرد.

مقاله پیشنهادی: رجیستر کردن اتوماتیک تمام مدل‌ها در جنگو ادمین

 

# بهترین کاربردهای جنگو چیست؟

 

استفاده از سیستم‌های CMS از پیش‌ساخته مثل وردپرس با افزونه‌ها و تم‌های برافزا[افزودنی] برای وب‌سایت‌ها، به روشی متداول تبدیل شده است. اما برای بعضی پروژه‌ها، یک رویکرد اختصاصی13 و دست‌ساز با جنگو برای ایجاد راهکارهای سفارشی، ابتکاری و مقیاس‌پذیر مناسب‌تر است.

 

بسیاری از معروف‌ترین سایت‌ها و برنامه‌ها با جنگو ساخته شده‌اند و شامل موارد زیر هستند:

 

 

 

# مزایای فنی django

 

جنگو، یک گزینه‌ی فوق‌العاده برای هر پروژه‌ی توسعه‌ی وب است. جنگو، به ویژه برای سایت‌های رسانه‌های اجتماعی یا سایت‌های تجارت الکترونیک که به یک شالوده‌ی قوی و امن نیاز دارند بسیار مناسب است چون فریمورک جنگو از ویژگی‌های توکار[تعبیه‌شده] برخوردار است. این ویژگی‌ها برای محافظت از داده‌های حساس، تراکنش‌ها و تأیید اعتبار کاربر عالی هستند.

 

اگر به وب‌سایتی نیاز دارید که بتواند در عمق و قابلیت خود افزایش مقیاس داشته باشد و رشد کند، جنگو اغلب یک ابزار عالی برای تحقق این امر است. جنگو در ایجاد وب‌سایت‌هایی که می‌توانند حجم زیادی از ترافیک و تراکنش‌ها را کنترل کنند، فوق‌العاده عمل می‌کند. سایت‌های جنگو بدون ایجاد نگرانی در خصوص تأثیر گذاشتن بر عملکرد کلی وب‌سایت، نسبت به تغییرات، بسیار انطباق‌پذیرتر هستند.

 

جنگو نه تنها برای ساخت محتوای وب فرانتند قدرتمند و مقیاس‌پذیر فوق‌العاده است، بلکه توانایی ایجاد برنامه‌هایی را دارد که می‌توانند در سمت سرور اجرا شوند و قابلیت پیشرفته و قدرتمندی ارائه نمایند که اکثر وب‌سایت‌ها از آن قابلیت‌ها برخوردار نیستند. به عنوان مثال، اگر به ابزارهای پیشرفته برای مدیریت موجودی کالا، تحلیل بازار یا مقایسه‌ی قیمت نیاز دارید، جنگو ابزاری ایده‌آل است. برخی موارد دیگر که جنگو در آنها عالی عمل می‌کند عبارتند از:

 

 

ویدیو مرتبط: ویدیو آموزش تفاوت AbstractUser با AbstractBaseUser در جنگو

# جنگو چطور به وجود آمد؟

جنگو در سال 2003 توسط آدریان هولوواتی و سیمون ویلیسون (برنامه‌نویسان پایتون) زمانیکه در روزنامه Lawrence Journal-World کار می‌کردند، ساخته شد. آنها فریمورک خود را برای استفاده‌ی عمومی در سال 2005 تحت جواز BSD منتشر کردند. BSD یک جواز نرم‌افزار فاقد اجازه با برخی محدودیت‌های جزئی برای توزیع و استفاده از نرم‌افزار بر اساس فریمورک است.

 

آنطور که برخی افراد تصور می‌کنند، نام "جنگو " برگرفته از فیلم"جنگوی زنجیرگسسته" (ساخته‌ی کوئنیتین تارنتینو) نیست. بلکه از نام جنگو رینهارت، گیتارزن جاز گرفته شده که یکی از بزرگترین نوازندگان قرن بیستم به شمار می‌رود. رینهارت، متولد سال 1910 در بلژیک بود، وی در کنار اسطوره‌های موسیقی جاز مانند دوک الینگتون، دیزی گیلسپی و لوئیس آرمسترانگ به آوازه و شهرت دست یافت.

 

بنیاد نرم‌افزار جنگو در ژوئن 2008 تأسیس گردید. یک کنفرانس جنگو برای توسعه‌دهندگان و کاربران- DjangoCon- از سپتامبر 2008 سالی دوبار برگزار شده است. یکی از کنفرانس‌ها هر ساله در اروپا برگزار می‌‌شود و دیگری در ایالات متحده. جنگو در میان فریمورک‌های توسعه اکنون در رتبه‌ی ششم محبوبیت قرار گرفته است.

 

 

# درباره‌ی پایتون

پایتون (زبان زیربنایی جنگو) در سال 1989 توسط دانشمند کامپیوتر هلندی بنام گیدو ون راسوم اختراع شد و در سال 1991 منتشر گردید. فلسفه‌ی پایتون کمک به تولید کدی بود که خواندن آن برای بشر آسانتر باشد و امکان برنامه‌نویسی شفاف را هم در پروژه‌های مقیاس بزرگ و هم مقیاس کوچک فراهم کند. پایتون سریع‌ترین زبان در حال پیشرفت است و در حال حاضر در بین برنامه‌نویسان در رتبه‌ی سوم محبوبیت جای دارد.

 

پایتون یک زبان سطح بالاتر نسبت به سایر گزینه‌های اصلی مثل C ++  و جاوا است. یعنی بجای تعامل مستقیم در سطح پردازنده‌ی رایانه، در جهت خوانایی و سادگی استفاده برای بشر پیش می‌رود. یعنی این زبان با انواع پلتفورم‌های مختلف سخت‌افزار رایانه‌ سازگار است.

 

دو مورد از مزایای اصلی پایتون عبارتند از سادگی و انعطاف‌پذیری. پایتون از نحو و فاصله‌های دندانه‌دار که به راحتی قابل درک هستند استفاده می‌کند بدین ترتیب خواندن و یادگیری آن آسان می‌شود. از این رو، بسیاری از افراد جذب برنامه‌نویسی رایانه شده‌اند كه اگر غیر از این بود این کار را انجام نمی‌دادند. محبوبیت پایتون به سرعت در حال افزایش است. بعضی از معروف‌ترین سایت‌ها و برنامه‌های ایجاد شده با پایتون عبارتند از:

 

 

مقاله پیشنهادی: راهنمای برنامه نویسان برای آماده سازی اپلیکیشن های جنگو برای پروداکشن

 

# مشتریان از استخدام توسعه‌دهندگان جنگو چه نفعی می‌برند؟

اگر کنترل و سفارشی‌سازی کامل تجربه‌ی کاربری و قابلیت وب‌سایت‌تان برای شما ارزش دارد، نتایجی که توسعه‌دهندگان جنگو می‌توانند ارائه دهند برای شما خوشایند خواهد بود. برای همین است که سایت‌های برتر مثل Pinterest ، Instagram و NASA جنگو را به جای وردپرس یا سایر گزینه‌های متداول انتخاب کرده‌اند. اگر می‌خواهید از قدرت و انعطاف‌پذیری تیم توسعه‌دهنده‌ی جنگوی باتجربه بهره‌مند شوید، همین امروز با The Interaction Consortium  بگیرید.

مقالات مرتبط

چه زمانی از جنگو استفاده کنیم؟ 6 مورد رایج استفاده از جنگو

تست برنامه‌های جنگوی شما با pytest

چک لیست امنیتی برای قبل از دیپلوی جنگو

بهترین کتاب‌های یادگیری پایتون و جنگو