آموزش اتصال به sqlite در پایتون

August 2019

برای اتصال به دیتابیس sqlite در پایتون میتوان از ماژول sqlite3 استفاده کرد.sqlite دیتابیسی ساده و سریع است که برای پروژه های کوچک و تستی بسیار مناسب است. برای استفاده از ماژول sqlite3 نیاز به نصب پکیجی ندارید چون این ماژول داخل کتابخانه استاندارد پایتون قرار داره.

برای اتصال به دیتابیس میتونید به شکل زیر کار کنید:

import sqlite3
cnt = sqlite3.connect('example.db')

در کد بالا اول ماژول sqlite3 رو وارد کردم. و بعد با استفاده از متد connect به یک دیتابیس وصل شدم. اگر دیتابیسی که داخل متد connect نوشتید وجود نداشته باشه، یک دیتابیس جدید برای شما ایجاد خواهد شد. و در آخر اتصالی که ایجاد شده رو ریختیم داخل متغیر cnt و از طریق این متغیر میتونید به متدهای بیشتری دسترسی داشته باشید

در حال حاضر هیچ جدولی داخل دیتابیس ما وجود نداره.برای ایجاد کردن جدول میتونید به شکل زیر کار کنید:

import sqlite3

cnt = sqlite3.connect('example.db')
c = cnt.cursor()
c.execute("""
	CREATE TABLE users (name text, age integer);
""")

برای اینکه شما بتونید دستورات sql رو وارد دیتابیس کنید به آبجکت  cursor نیاز دارید. این آبجکت به شما اجازه دسترسی به متد execute رو میده. و متد execute برای اجرا کردن دستورات sql استفاده میشه. کد بالا رو که اجرا کنید جدول users با دو ستون name و age ایجاد میشه.

برای وارد کردن اطلاعات به جدولمون بازم از متد execute استفاده میکنیم.

فقط حتما مراقب باشید که دستور sql که در مثال قبل برای ایجاد کردن جدول users استفاده کردیم رو کامنت کنید. چون سعی میکنه دوباره جدول users رو ایجاد کنه و اینکار ارور میده.

c.execute("""
	INSERT INTO users (name, age) VALUES ('amir', 12);
""")

cnt.commit()

نکته ای که باید درباره کد بالا بدونید اینکه متد commit رو حتما باید صدا بزنید و این متد مسئول ذخیره کردن اطلاعات در دیتابیس هستش

برای اطلاعات بیشتر ویدیو رو تماشا کنید

ارسال نظر

اگر قراره سوالی بپرسید که داخلش کد هست، بهتره از کدتون عکس بگیرید و به ایمیلی که پایین نوشتم بفرستید