ویدیو آموزش پروتکل HTTP

March 2022

HTTP چیست؟

پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) پایه و اساس شبکه جهانی وب است و برای بارگذاری صفحات وب استفاده می شود. HTTP پروتکلی برای دریافت منابعی مانند اسناد HTML است. این پروتکل پایه و اساس هر تبادل داده در وب است و یک پروتکل client-server است، به این معنی که درخواست ها توسط کلاینت، معمولاً مرورگر وب، آغاز می شوند.

 

در این پروتکل معمولا کاربر یک درخواست را ارسال کرده و سرور هم پاسخ مناسب را برمیگرداند. در HTTP کاربر و سرور اطلاعات را براساس پیغام های تکی مبادله میکنند. به درخواستی که کاربر ارسال میکند Request و به پاسخی که سرور برمیگرداند Response گفته میشود.

 

پروتکل http چیست

 

HTTP که در اوایل دهه 1990 طراحی شد، یک پروتکل قابل توسعه است که در طول زمان تکامل یافته است. http یک پروتکل لایه application است که از طریق TCP یا از طریق یک اتصال TCP رمزگذاری شده با TLS ارسال می شود، اگرچه از نظر تئوری می توان از هر پروتکل انتقال قابل اعتمادی استفاده کرد. به دلیل توسعه پذیری آن، نه تنها برای دریافت اسناد متنی، بلکه برای تصاویر و ویدیوها یا ارسال محتوا به سرورها، مانند نتایج فرم HTML، استفاده می شود.

 

 

متدهای HTTP

درخواست های http میتوانند برای اهداف مختلف از متدهای خاصی استفاده کنند. متدهای http هرکدام مصرف خاصی دارند و برای کار خاصی ساخته شده اند. مهم ترین متدهای http به شرح زیر هستند:

 

 

 

هدرهای HTTP

هدرهای HTTP به کلاینت و سرور اجازه می دهند اطلاعات اضافی را با درخواست یا پاسخ HTTP ارسال کنند. یک هدر HTTP از نام حساس به حروف کوچک و بزرگ و به دنبال آن یک کولون (:) و سپس مقدار آن تشکیل شده است.

 

هدرها میتوانند براساس محتویاتشان دسته بندی شوند:

 

 

کدهای وضعیت در HTTP

کدهای وضعیت یا status code های پروتکل http مشخص میکنند که درخواست های ارسال شده چطور به پایان رسیدند. کدهای وضعیت در پنج دسته بندی قرار میگیرند که با اعداد 1 تا 5 مشخص میشوند. کدهای وضعیت به شکل زیر هستند:

 

 

حالا که با دسته بندی های کدها وضعیت در http آشنا شدید میتوانیم چند نمونه از پرکاربردترین آنها را ببینیم:

 

 

 

تفاوت HTTP و HTTPS

پروتکل HTTPS نسخه امن تر HTTP است. تنها تفاوت بین http و https اینست که در https از TLS برای رمزگذاری درخواست و پاسخ استفاده میشود. به همین دلیل https بسیار امن تر از http است و حرف s به معنی secure یا امن است. وبسایت هایی که از http استفاده میکنند در ابتدای آدرس وبسایت کلمه //:http وجود دارد اما وبسایت هایی که از پروتکل https استفاده میکنند کلمه //:https وجود دارد.

 

ارسال نظر

تلاش میکنم سوالات شما را در کمتر از یک روز پاسخ بدم

Autism

May 2022

ممنون خیلی مفید بود.
میشه تو ریکوئست دادن با پایتون از کش هم استفاده کرد؟

پاسخ به نظر


امیرحسین بیگدلو

May 2022

سلام
بله توی پایتون هم میشه کش کرد. توی دوره های جنگو توضیح دادم