آشنایی با کتابخانه ژوپیتر نوت بوک پایتون

امیرحسین بیگدلو July 2024

در این ویدیو با کتابخانه jupyter notebook پایتون آشنا خواهید شد. کتابخانه ژوپیتر پایتون یک برنامه وب است که میتوانید برای ایجاد و اشتراک گذاری کدها استفاده کنید. در فایل های ژوپیتر کد و خروجی هر دو در کنار یکدیگر نمایش داده میشود که میتوانید از این ویژگی برای مباحث آموزشی نیز استفاده کنید. کتابخانه ژوپیتر نوت بوک تبدیل به یک ابزار اساسی در علم داده شده است که مهندسین داده میتوانند برای تحلیل و بررسی فرضیه های خود از آن استفاده کنند. فایل های ژوپیتر با نام دفترچه(notebook) شناخته میشوند و دارای پسوند ipynb هستند.

 

# نصب کتابخانه ژوپیتر

برای نصب کتابخانه ژوپیتر نوت بوک میتوانید از pip یا anaconda استفاده کنید. در صورتی که از آناکوندا استفاده میکنید باید بدانید که آناکوندا به شکل پیشفرض jupyter را داخل خود دارد و نیاز به نصب چیزی ندارید. اما اگر میخواهید از pip استفاده کنید، به راحتی میتوانید با دستور زیر کتابخانه ژوپیتر نوت بوک را نصب کنید:

pip install notebook

بعد از اجرای دستور بالا، آخرین نسخه از ژوپیتر برای شما نصب میشود. حالا میتوانید با اجرای دستور زیر کتابخانه ژوپیتر را اجرا کنید:

jupyter notebook

بعد از اجرای دستور بالا، سرور ژوپیتر برای شما فعال شده و به صورت اتوماتیک یک صفحه از مرورگر را به آدرس http://localhost:8888/tree برای شما باز خواهد کرد. در این صفحه شما میتوانید لیست تمام فایل های خود را ببینید. دقت کنید که معمولا این لیست خالی است، به این دلیل که شما هنوز هیچ فایلی ایجاد نکرده اید.

 

دوره پیشنهادی: دوره آموزش پایتون (python)

 

# ساخت دفترچه ژوپیتر جدید

تا اینجا نصب و اجرای jupyter را به اتمام رسانده اید. حالا باید یک نوت بوک جدید ایجاد کرده تا بتوانید کدهای خود را داخل آن نوشته و اجرا کنید. اگر به صفحه اصلی ژوپیتر نگاه کنید،‌ در بخش سمت راست بالا، دکمه New برای ایجاد کردن یک فایل جدید استفاده میشود که در صورت کلیک روی آن از شما نوع فایل را درخواست میکند که شما میتوانید گزینه python3 را انتخاب کنید. در این مرحله یک فایل جدید برای شما ایجاد میشود.

فایل جدیدی که برای شما ایجاد شده هیچ نامی ندارد و شما باید برای آن یک نام انتخاب کنید. میتوانید بروی Untitled کلیک کرده و یک نام مناسب برای دفترچه خود انتخاب کنید. همچنین پسوند فایلی که ایجاد کرده‌اید ipynb است که تمام نوت بوک هایی که در ژوپیتر ایجاد میکنید دارای این پسوند هستند.

 

# اجرای کد در ژوپیتر

برای نوشتن و اجرای کد باید از سلول ها (cell) استفاده کنید. هر سلول بخشی از دفترچه jupyter است که میتوانید داخل آن کدهایتان را نوشته و با زدن دکمه های Shift + Enter آن را اجرا کنید. از آنجایی که در زمان ایجاد کردن این فایل، نوع python3 را انتخاب کردید، پس داخل سلول‌ها نیز باید کدهای پایتونی بنویسید.

در اولین سلول که نوت بوک به صورت اتوماتیک برای شما ایجاد کرده، کدهای پایتونی را وارد کرده و اجرا کنید. بعد از وارد کردن کدهای پایتونی، ژوپیتر آن را برای ما اجرا خواهد کرد. اگر شما چند سلول ایجاد کنید و آنها را به ترتیب اجرا کنید، میتوانید به متغیرها و import هایی که در سلول های قبلی داشتید نیز دسترسی پیدا کنید. به این شکل میتوانید کدهایتان را بهتر مدیریت کنید.

همچنین اگر دقت کنید در کنار هر سلول یک عدد داخل براکت نوشته شده و به طور خودکار افزایش پیدا میکند. این عدد مشخص کننده ترتیب اجرای سلول ها است. برای مثال اولین سلولی که ایجاد و اجرا میکنید همیشه عدد 1 را خواهد داشت.

ویدیوهای مشابهارسال نظر


aynaz

9 ماه قبل پاسخ به نظر

سلام. مرسی بابت توضیحات مفیدتون.یه سوال..مارک لپتاپتون چیه؟سیستم عاملش لینوکسه؟

ارسال نظرامیرحسین بیگدلو

9 ماه قبل

سلام
Lenovo L340 - Ubuntu

usr

2 سال قبل پاسخ به نظر

یه کم ، یه ذره ، یه مقدار
فقط کلمه "یه کوچولو" تو زبان فارسی وجود نداره !!!!!!!

ارسال نظرمونگارد