ویدیو آموزش ژوپیتر نوت بوک(jupyter) در پایتون

امیرحسین بیگدلو 1 هفته قبل

Jupyter Notebook یک برنامه وب متن باز است که می توانید از آن برای ایجاد و به اشتراک گذاری اسنادی که حاوی کد، معادلات، تجسم ها و متن هستند استفاده کنید. نوت بوک Jupyter توسط  Jupyter Project نگهداری می شود. دفترچه Jupyter یک پروژه مشتق شده از IPython است. Jupyter از سه زبان برنامه نویسی julia, python و R پشتیبانی میکند و نام jupyter از ترکیب این سه گرفته شده است.

 

 

 #  آماده کردن ژوپیتر نوت بوک

Jupyter Notebook همراه پایتون نیست، بنابراین اگر می‌خواهید آن را امتحان کنید، باید Jupyter را نصب کنید. توزیع های زیادی از زبان پایتون وجود دارد. این مقاله تنها به دو مورد از آنها برای نصب نوت بوک Jupyter تمرکز خواهد کرد. محبوب ترین آنها CPython است که نسخه مرجع پایتون است که می توانید از وب سایت آنها دریافت کنید. همچنین فرض بر این است که شما از پایتون 3 استفاده می کنید.

 

 

 +  نصب ژوپیتر نوت بوک

اگر از pip استفاده میکنید، میتوانید از دستور زیر برای نصب jupyter notebook استفاده کنید:

pip install notebook

 

اما اگر از آناکوندا پایتون استفاده میکنید، باید بدانید که Anaconda با بسیاری از کتابخانه های علمی از پیش نصب شده، از جمله Jupyter Notebook ارائه می شود، بنابراین شما در واقع نیازی به انجام کاری غیر از نصب خود Anaconda ندارید.

 

 

 +  اجرا سرور jupyter

اکنون که Jupyter را نصب کرده اید، بیایید نحوه استفاده از آن را بیاموزیم. برای شروع، تنها کاری که باید انجام دهید این است که برنامه ترمینال خود را باز کرده و به پوشه مورد نظر خود بروید. من توصیه می کنم از چیزی مانند پوشه Documents خود برای شروع کار استفاده کنید و یک زیرپوشه به نام Notebooks یا چیز دیگری ایجاد کنید که به راحتی قابل یادآوری است.

 

سپس فقط به آن مکان در ترمینال خود بروید و دستور زیر را اجرا کنید:

jupyter notebook

 

با این کار Jupyter راه‌اندازی می‌شود و مرورگر پیش‌فرض شما باید به نشانی اینترنتی زیر راه‌اندازی شود (یا یک برگه جدید باز کند): http://localhost:8888/tree

 

اکنون مرورگر شما باید چیزی شبیه به این باشد:

راه اندازی سرور jupyter notebook پایتون

توجه داشته باشید که در حال حاضر شما در واقع یک نوت بوک را اجرا نمی کنید، بلکه فقط سرور نوت بوک را اجرا می کنید. بیایید اکنون یک نوت بوک بسازیم!

 

دوره پیشنهادی: دوره آموزش پایتون (python)

 

 #  ایجاد کردن یک notebook جدید

اکنون که می دانید چگونه یک سرور نوت بوک را راه اندازی کنید، احتمالاً باید یاد بگیرید که چگونه یک سند واقعی Notebook ایجاد کنید.

 

تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی دکمه New (بالا سمت راست) کلیک کنید و لیستی از گزینه ها باز می شود. روی دستگاهم، پایتون 2 و پایتون 3 را نصب کرده‌ام، بنابراین می‌توانم یک نوت‌بوک بسازم که از یکی از این دو استفاده کند. برای سادگی، پایتون 3 را انتخاب می کنیم.

 

اکنون صفحه وب شما باید به شکل زیر باشد:

ایجاد کردن یک notebook جدید

 

 

 +  اضافه کردن نام به دفترچه

متوجه خواهید شد که در بالای صفحه عبارت Untitled وجود دارد. این عنوان صفحه و نام نوت بوک شما است. از آنجایی که این نام خیلی توصیفی نیست، بیایید آن را تغییر دهیم!

 

کافیست ماوس خود را روی کلمه Untitled ببرید و روی متن کلیک کنید. اکنون باید یک صفحه درون مرورگر با عنوان تغییر نام نوت بوک را مشاهده کنید. بیایید نام آن را به Hello Jupyter تغییر دهیم:

تغییر نام نوت بوک

 

 

 +  اجرا کردن کد در سلول ها

سلول Notebook به طور پیش‌فرض از کدی استفاده می‌کند که برای اولین بار آن را ایجاد می‌کنید، و آن سلول از هسته‌ای استفاده می‌کند که هنگام راه‌اندازی Notebook خود انتخاب کرده‌اید.

 

در این مثال، شما با پایتون 3 به عنوان هسته خود شروع کرده اید، بنابراین می توانید کد پایتون را در سلول های کد خود بنویسید. از آنجایی که نوت بوک اولیه شما فقط یک سلول خالی در خود دارد، نمی تواند کاری انجام دهد.

 

بنابراین، برای تأیید اینکه همه چیز همانطور که باید کار می کند، می توانید مقداری کد پایتون را به سلول اضافه کنید و سعی کنید محتوای آن را اجرا کنید.

 

بیایید سعی کنیم کد زیر را به آن سلول اضافه کنیم:

print('Hello Jupyter!')

 

اجرای یک سلول به این معنی است که شما محتویات سلول را اجرا خواهید کرد. برای اجرای یک سلول، فقط می توانید سلول را انتخاب کنید و روی دکمه Run که در ردیف دکمه های بالا قرار دارد کلیک کنید. اگر ترجیح می دهید برای اجرا سلول از صفحه کلید خود استفاده کنید، می توانید Shift+Enter را فشار دهید.

 

وقتی کد بالا را اجرا کردم، خروجی به این صورت بود:

اجرای کد در jupyter notebook

 

اگر چندین سلول در نوت بوک خود دارید و سلول ها را به ترتیب اجرا می کنید، می توانید متغیرها و ایمپورت های خود را در سلول ها به اشتراک بگذارید. این کار جدا کردن کد را به تکه های منطقی بدون نیاز به ایمپورت مجدد کتابخانه ها یا ایجاد مجدد متغیرها یا توابع در هر سلول آسان می کند.

 

هنگامی که یک سلول را اجرا می کنید، متوجه خواهید شد که چند پرانتز مربعی در کنار کلمه In در سمت چپ سلول وجود دارد. بریس های مربعی به طور خودکار با عددی پر می شوند که ترتیب اجرای سلول ها را نشان می دهد. به عنوان مثال، اگر یک نوت بوک تازه را باز کنید و اولین خانه را در بالای نوت بوک اجرا کنید، پرانتزهای مربعی با عدد 1 پر می شوند.

ویدیوهای مشابهآنالیز کد با pylint پایتون
امیرحسین بیگدلو

ارسال نظر


usr

1 سال قبل پاسخ به نظر

یه کم ، یه ذره ، یه مقدار
فقط کلمه "یه کوچولو" تو زبان فارسی وجود نداره !!!!!!!

ارسال نظرمونگارد