دوره آموزش گیت(git)

# git چیست؟

به دوره آموزش گیت خوش آمدید! گیت یک نرم‌افزار کنترل نسخه و از مدل نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز برای بازنگری کد منبع توزیع شده و مدیریت منبع کد است که برای دنبال کردن تغییر فایل‌های کامپیوتری و دنبال کردن کارهای انجام شده روی آن‌ها توسط افراد مختلف است. هدف اولیه این نرم‌افزار برای استفاده در پروژه‌های نرم‌افزاری بوده‌است ولی می‌توان از آن تنها برای دنبال کردن تغییر فایل‌ها هم استفاده کرد.

 

Git امروزه محبوب ترین VCS است که آشنایی با این برنامه را به مهارتی ضروری برای مشاغل در توسعه نرم افزار تبدیل می کند. توسعه دهندگان حرفه ای و مهندسان نرم افزار اغلب از GitHub استفاده می کنند، که یک مخزن گیت مبتنی بر cloud است که به تیم ها کمک می کند تا از راه دور با یکدیگر همکاری کنند. برخلاف Git، گیتهاب یک برنامه رایگان و منبع باز نیست، اما برای تسهیل توسعه نرم افزار توزیع شده آنقدر ارزشمند است که مایکروسافت آن را به قیمت 7.5 میلیارد دلار در سال 2018 خریداری کرد.‎

 

قبل از اینکه شروع به دیدن فیلم های دوره آموزش رایگان git کنید، بهتر است با مزایا و معایب گیت آشنا شوید:

 

مزایای گیت

  • گیت تحت مجوز منبع باز GPL ارائه می شود و به صورت رایگان در اینترنت در دسترس است.
  • Git با استفاده از یک الگوریتم هش رمزنگاری معروف به نام SHA1، اطلاعات را در پایگاه داده خود نامگذاری و شناسایی می کند.
  • از آنجایی که بیشتر فرآیندها به صورت محلی اتفاق می‌افتند، از نظر سرعت مزیت قابل توجهی را فراهم می‌کند.
  • اکثر توسعه دهندگان امنیت، عملکرد، انعطاف پذیری و عملکردی را می خواهند که Git برای ساخت پروژه های خود ارائه می دهد.

 

معایب گیت

  • گیت در مدیریت فایل های باینری ضعف دارد.
  • منحنی یادگیری شیب دار آن، که به ماهیت غیر شهودی دستورالعمل های آن نسبت داده می شود، به خودی خود یک اشکال است.

 

# منظور از کنترل نسخه(version control) چیست؟

کنترل نسخه، که به عنوان کنترل منبع نیز شناخته می شود، تمرین ردیابی و مدیریت تغییرات کد نرم افزار است. سیستم های کنترل نسخه ابزارهای نرم افزاری هستند که به تیم های نرم افزاری کمک می کنند تا تغییرات کد منبع را در طول زمان مدیریت کنند. با افزایش سرعت محیط های توسعه، سیستم های کنترل نسخه به تیم های نرم افزاری کمک می کند تا سریعتر و هوشمندتر کار کنند. آنها به ویژه برای تیم های DevOps مفید هستند زیرا به آنها در کاهش زمان توسعه و افزایش استقرار موفق کمک می کنند. گیت مهمترین ابزار کنترل نسخه‌ای است که وجود دارد.

 

# چرا باید از گیت استفاده کنیم؟

Git رایج ترین سیستم کنترل نسخه است. Git تغییرات ایجاد شده در فایلها را پیگیری می کند، بنابراین می توانید کارهایی را که انجام داده اید ثبت کنید و در صورت نیاز به نسخه های خاص بازگردید. Git همچنین همکاری را آسان تر می کند و اجازه می دهد تغییرات چندین نفر در یک منبع ادغام شوند. بنابراین صرف نظر از این که آیا کدی می نویسید که فقط خود شما آن را مشاهده می کنید یا به عنوان بخشی از یک تیم کار می کنید، Git برای شما مفید خواهد بود. اولین قدم در یادگیری git، همین دوره مقدماتی آموزش رایگان گیت است.

 

نحوه کارکرد گیت در پروژه

 

Git نرم افزاری است که به صورت محلی اجرا می شود. فایل‌های شما و سابقه آنها در رایانه شما ذخیره می شود. همچنین می توانید از میزبان های آنلاین (مانند GitHub یا Bitbucket) برای ذخیره یک کپی از فایل‌ها و سابقه تجدید نظر آنها استفاده کنید. با داشتن یک مکان مرکزی که می توانید تغییرات خود را بارگذاری کرده و تغییرات را از دیگران بارگیری کنید، می توانید به راحتی با سایر توسعه دهندگان همکاری کنید. Git می تواند تغییرات را به طور خودکار ادغام کند، بنابراین دو نفر حتی می توانند در قسمت های مختلف یک فایل کار کنند و بعداً این تغییرات را بدون از دست دادن کار یکدیگر ادغام کنند!

 

# منظور از مخزن گیت چیست؟

یک مخزن (repository یا به طور خلاصه repo) شامل تمام فایل های پروژه و کل سابقه بازبینی است. شما یک پوشه معمولی از فایل‌ها (مانند پوشه اصلی وب سایت) را بر می دارید و به Git می گویید که آن را به عنوان مخزن تبدیل کند. گیت یک زیر پوشه .git ایجاد می کند، که شامل تمام داده های Git برای ردیابی تغییرات است. در سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس مانند macOS، فایل ها و پوشه هایی که با نقطه (.) شروع می شوند پنهان هستند، بنابراین پوشه .git را در macOS Finder نمی بینید مگر اینکه فایل های مخفی را نشان دهید. شاید بتوانید آن را در برخی ویرایشگران کد مشاهده کنید.

 

# در دوره آموزش گیت چه چیزی می‌آموزیم؟

دوره آموزش گیت مناسب افرادیست که تا به حال با گیت کار نکرده‌اند و میخواهند تازه شروع به یادگیری git کنند. در این دوره شما گیت را از ابتدا شروع کرده و تا مسائل پیچیده پیش میروید. بعد از این دوره شما درک کاملی از گیت و نحوه استفاده از آن خواهید داشت.

 

# آیا دوره آموزش گیت پیش نیاز دارد؟

همانطور که گفته شد این دوره آموزش رایگان گیت برای افرادی که هیچ دانشی از گیت ندارند مناسب است و این دوره هیچ پیش نیازی ندارد. تمام مواردی که برای شروع گیت نیاز دارید در همین دوره گفته شده است.

 0

intro

8:20

رایگان

1

init

7:10

رایگان

2

three levels

9:4

رایگان

3

log

9:8

رایگان

4

branch

17:35

رایگان

5

checkout

7:16

رایگان

6

revert

7:36

رایگان

7

reset

7:39

رایگان

8

gitignore

9:27

رایگان

9

github

16:33

رایگان

10

remote

7:48

رایگان

11

github branches

4:49

رایگان

12

github issues

9:1

رایگان

13

README

4:30

رایگان

14

fork

13:57

رایگان

15

merge conflict

6:41

رایگان

16

github conflict

8:35

رایگان

17

stash

8:38

رایگان

دوره های پیشنهادی

دوره آموزش ریاضیات یادگیری ماشین
دوره آموزش ریاضیات یادگیری ماشین
تکمیل ضبط
امیرحسین بیگدلو
آموزش پروژه محور جنگو - ساخت شبکه اجتماعی
دوره آموزش ردیس(redis)
دوره آموزش ردیس(redis)
تکمیل ضبط
امیرحسین بیگدلومونگارد