دوره آموزش شل اسکریپت نویسی(shell scripting)

دوره آموزش شل اسکریپت نویسی(shell scripting)

شِل چیست؟

shell یک برنامه کاربری ویژه است که رابط کاربری را برای استفاده از خدمات سیستم عامل در اختیار کاربر قرار می دهد. دستورات قابل خواندن انسان را از کاربر می پذیرد و آنها را به چیزی تبدیل می کند که هسته سیستم عامل بتواند آن را درک کند. shell با ورود کاربر یا راه اندازی ترمینال شروع می شود. shell یک برنامه تعاملی است به این معنی که میتواند ورودی را از کاربر گرفته و اجرا کند.

 

چند نوع شِل وجود دارد؟

شِل‌ها انواع مختلفی دارند اما مهم ترین آنها عبارتند از: sh, ksh, bash, csh, tcsh, zsh

 

شِل اسکریپت چیست؟

از آنجا که shell می تواند دستوراتی را به عنوان ورودی از فایل‌ها بگیرد، می‌توانیم این دستورات را در یک فایل بنویسیم و آنها را در shell اجرا کنیم تا از کارهای تکراری جلوگیری کنیم. این فایل‌ها را shell script یا shell program مینامند. shell scriptها ساختار نوشتاری مشابه زبان‌های برنامه‌نویسی دارند. اگر تجربه برنامه‌نویسی با زبان‌هایی مثل python, c, java را داشته باشید به راحتی میتوانید شروع به یادگیری کنید.

 

آیا shell یک زبان برنامه‌نویسی است؟

میتوانیم بگوییم بله. پوسته یونیکس هم مفسر دستور است و هم زبان برنامه نویسی. به عنوان یک مفسر دستور ، پوسته رابط کاربری را برای مجموعه غنی از ابزارهای GNU فراهم می کند. ویژگی های زبان برنامه نویسی امکان ترکیب این ابزارها را فراهم می کند. فایلهای حاوی دستورات را می توان ایجاد کرد و خود به فرمان تبدیل شد. این دستورات جدید وضعیتی مشابه دستورات سیستم در دایرکتوری هایی مانند /bin دارند که به کاربران یا گروه ها اجازه می دهد محیط های سفارشی ایجاد کنند تا کارهای مشترک خود را به صورت خودکار انجام دهند.

 

مزایا و معایب شِل اسکریپت چیستند؟

منظور از برنامه نویسی shell, ساده و کارآمد کردن کارها است. از همان نحو خطی که در خط فرمان shell استفاده می شود در اسکریپت استفاده می کند و مشکلات تفسیری را برطرف می کند. نوشتن کد برای یک اسکریپت پوسته نیز سریع و نسبت به سایر زبانهای برنامه نویسی نیاز به یادگیری کمتری دارد. با این حال ، اگر خطایی در اسکریپت پوسته وجود داشته باشد، در صورت عدم توجه می تواند بسیار پرهزینه باشد. علاوه بر این، سیستم عامل های مختلف مرتبط با اسکریپت نویسی ممکن است سازگار نباشند. اجرای اسکریپت های Shell نیز می تواند کندتر از دستورات تکی باشد.

 

آیا دوره آموزش شل اسکریپت نویسی پیش‌نیاز دارد؟

قبل از شروع دوره shell scriptنویسی باید با سیستم عامل لینوکس کار کرده باشید. برای یادگیری لینوکس میتوانید دوره آموزش linux را مشاهده کنید.

 

در دوره آموزش شل اسکریپت نویسی چه چیزی می‌آموزیم؟ این دوره مناسب چه کسانی است؟

اگر تا به حال با شل‌اسکریپت کار نکرده‌اید این دوره کاملا مناسب شماست. در این دوره از مبتدی تا پیشرفته شل‌اسکریپت را آموزش داده‌ایم. از متغیرها که ساده‌ترین مفهوم است تا موارد پیشرفته مثل  parameter expansion یا  case modification را آموزش خواهید دید. در آخر دوره به طور کامل به shell script مسلط خواهید شد.

 

برای اطلاعات بیشتر میتوانید ویدیو صفرم از این دوره را تماشا کنید.


5:11:06


0

intro

9:50

رایگان

1

shebang

10:56

رایگان

2

variables

10:9

رایگان

4

if-then

12:35

5

user input

16:44

6

tips

9:37

8

(( )), [[ ]]

5:23

9

error handling

12:10

11

while loop

9:50

12

until loop

2:40

13

for loop

9:34

14

loop control

4:43

15

redirect output

14:39

16

null/zero

5:27

17

redirect input

9:34

18

functions

9:50

20

return

5:58

21

source

6:59

22

regex

6:52

23

arrays

4:47

24

case

3:57

25

getopts

15:59

26

getopts args

22:23

30

exercise

11:42

ارسال نظر

تلاش میکنم سوالات شما را در کمتر از یک روز پاسخ بدم