فلسفه DRY

June 2020

ویدیویی وجود ندارد

توضیح فلسفه DRY(dont repeat yourself)
 
طراحی چارچوب می تواند یک فرایند بسیار پیچیده باشد؛ از برنامه نویسان اغلب انتظار می رود انواع مختلفی از اطلاعات را مشخص کنند. با این وجود بعضی اوقات نیاز است که یکسری اطلاعات در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. اینکه چند وقت یکبار این اتفاق میفتد بستگی به ماهیت چارچوب دارد، اما تهیه چندباره اطلاعات همیشه کار سنگینی بوده و تا حد ممکن باید از آن اجتناب شود.
 
در اصل ، هدف این است که از کاربران بخواهید فقط یک بار پیکربندی و سایر اطلاعات را ارائه دهند و سپس از ابزارهای درون نویسی پایتون استفاده کنند تا از آن اطلاعات استخراج کرده و در مناطق دیگر که به آن نیاز دارند استفاده مجدد کنید. پس از ارائه این اطلاعات ، اهداف برنامه نویس کاملاً واضح است و نیازی به حدس و گمان نیست.
 
توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که این محدود به برنامه شخصی شما نیست. برای مثال اگر کد شما به چارچوب وب Django متکی است، شما می توانید به کلیه اطلاعات پیکربندی مورد نیاز برای کار با Django دسترسی داشته باشید ، که اغلب بسیار گسترده است. در این حالت میتوانید به کاربران خود بگویید که هر اطلاعاتی که نیاز دارند را از کدام بخش و به چه شکلی بردارند.
 
علاوه بر جزئیات پیکربندی ، اگر برخی از رفتارهای مشترک را داشته باشند ، می توان از یک عملکرد به عملکرد دیگر کپی کرد. مطابق این قانون بهتر است همچین رفتار مشترکی در یک فانکشن جداگانه قرار گیرد. سپس ، هر فانکشنی که به آن کد احتیاج دارد می تواند به فانکشن نرم افزار تبدیل شود و راه را برای فانکشن‌های آینده که به همان رفتار نیاز دارند ، هموار می کند.
 
این نوع از کدنویسی برخی از دلایل عملی را برای جلوگیری از تکرار نشان می دهد. مزیت بارز برای کد قابل استفاده مجدد این است که باعث کاهش تعداد مکان هایی که می توانند اشکال ایجاد کنند ، می شوند. با این وجود وقتی یک اشکال را پیدا کردید، آن را در یک مکان برطرف کنید ، نه اینکه در مورد پیدا کردن همه مکانهایی که ممکن است همان اشکال باشد نگران باشید. شاید بهتر از همه این باشد که داشتن کدها در فانکشن‌های متفاوت باشد که در این صورت آزمایش‌ برنامه‌های ساخته شده آسانتر است و از بوجود آمدن باگ‌های اضافی در همان ابتدا جلوگیری میکند.
 
فلسفه DRY یک از متداول‌ترین قوانین برای تمیز نویسی است که هر حرف یک کلمه کامل را هجی میکند.  Don't Repeat Yourself

ارسال نظر

اگر قراره سوالی بپرسید که داخلش کد هست، بهتره از کدتون عکس بگیرید و به ایمیلی که پایین نوشتم بفرستید