پراکسی سرور چیست؟

October 2021

پراکسی سرور چیست؟

 

 #  proxy server چیست؟

proxy server یک پل است بین شما و بقیه اینترنت. به طور معمول، وقتی از مرورگر خود برای گشت و گذار در اینترنت استفاده می کنید، مستقیماً به وب سایتی که از آن دیدن می کنید متصل می شوید. پروکسی ها از طرف شما با وب سایت ها ارتباط برقرار می کنند.

 

هنگامی که از پروکسی آنلاین استفاده می کنید، مرورگر شما ابتدا به پروکسی متصل می شود و پروکسی ترافیک شما را به وب سایتی که از آن بازدید می کنید ارسال می کند. به همین دلیل سرورهای پروکسی به عنوان "پروکسی های پیشرو(forward proxies)" نیز شناخته می شوند. یک پروکسی اینترنتی نیز پاسخ وب سایت را دریافت کرده و برای شما ارسال می کند.

 

در استفاده روزمره، کلمه "proxy" به شخصی اطلاق می شود که مجاز است از طرف شما اقدامی انجام دهد - مانند رای دادن در جلسه ای که نمی توانید در آن شرکت کنید. سرور پروکسی همان نقش را بر عهده دارد، اما آنلاین است. به جای اینکه مستقیماً با وب سایت هایی که بازدید می کنید ارتباط برقرار کنید، یک پروکسی وارد عمل می شود تا این رابطه را برای شما مدیریت کند.

 

پراکسی سرور چیست

 

 +  web proxy و HTTP proxy

در حالی که برخی از پروکسی ها در شبکه داخلی شما میزبانی می شوند، یک پراکسی وب از طریق اینترنت به صورت عمومی در دسترس است. هر کسی می تواند از یک پروکسی وب دیدن کرده و از آن برای مرور سایر وب سایت ها از طریق اتصال پروکسی استفاده کند.

 

پروکسی HTTP بر ارتباط بین سرور وب با استفاده از HTTP و سرویس گیرنده (دستگاه شما) تمرکز می کند. این پراکسی ها اغلب به عنوان مکانیزم های ایمنی مورد استفاده قرار می گیرند و محتوای HTTP مضر احتمالی را از وب سایت های بدون امنیت قبل از رسیدن محتوا به رایانه یا تلفن هوشمند شما بررسی و فیلتر می کنند.

 

پروکسی های HTTP همچنین از سرورهای وب در برابر برخی از انواع حملات سایبری سمت سرویس گیرنده، از جمله حملات DDoS که از سرریز بافر استفاده می کنند، محافظت می کند.

 

مقاله پیشنهادی: Big data چیست؟

 

 #  پراکسی سرور دقیقا چه کاری انجام میدهد؟

 

به عنوان واسطه شما در وب، سرورهای پروکسی نقشهای مفید زیادی دارند. در اینجا چند مورد اصلی از سرور پروکسی وجود دارد:

 

+ Firewalls: فایروال نوعی سیستم امنیتی شبکه است که به عنوان مانعی بین شبکه و اینترنت گسترده عمل می کند. متخصصان امنیتی فایروال ها را طوری پیکربندی می کنند که دسترسی ناخواسته به شبکه هایی را که سعی می کنند از آنها محافظت کنند، اغلب به عنوان یک اقدام ضد بدافزار یا ضد هک، متوقف کنند. سرور پروکسی بین یک شبکه معتبر و اینترنت محل مناسبی برای میزبانی یک فایروال است که برای رهگیری و تأیید یا مسدود کردن ترافیک ورودی قبل از رسیدن به شبکه طراحی شده است.

 

+Content filters: همانطور که پروکسی های آنلاین می توانند درخواست های اتصال ورودی را با فایروال تنظیم کنند، با مسدود کردن ترافیک خروجی ناخواسته نیز می توانند به عنوان فیلتر محتوا عمل کنند. ممکن است شرکت ها سرورهای پروکسی را به عنوان فیلترهای محتوا پیکربندی کنند تا از دسترسی کارمندان به وب سایت های مسدود شده هنگام کار جلوگیری کنند.

 

+ Bypassing content filters: درست است - شما می توانید یک پروکسی وب را با یک پروکسی دیگر دور بزنید. اگر پروکسی شرکت شما وب سایت مورد علاقه شما را مسدود کرده است، اما دسترسی به سرور پروکسی شخصی شما یا پروکسی وب مورد علاقه شما را مسدود نکرده است، می توانید به پروکسی خود دسترسی داشته باشید و از آن برای دسترسی به وب سایت های مورد نظر خود استفاده کنید.

 

+ Caching: کش کردن به ذخیره موقت داده های مکرر گفته می شود که دسترسی مجدد به آنها را در آینده آسان تر و سریعتر می کند. پروکسی های اینترنتی می توانند وب سایت ها را ذخیره کنند تا سریعتر از زمانی که شما ترافیک خود را از طریق اینترنت به سرور وب سایت ارسال می کنید بارگیری شوند. این باعث کاهش تاخیر - زمان لازم برای سفر داده ها از طریق اینترنت می شود.

 

+ Security: سرورهای پروکسی علاوه بر میزبانی از فایروال ها، می توانند امنیت خود را نیز به عنوان چهره عمومی منحصر به فرد شبکه افزایش دهند. از دیدگاه خارجی ، همه کاربران شبکه ناشناس هستند و در پشت آدرس IP پروکسی اینترنت پنهان شده اند. اگر هکر بخواهد به یک دستگاه خاص در شبکه دسترسی پیدا کند ، پیدا کردن آن برای آنها بسیار دشوار خواهد بود.

 

+ Sharing internet connections: مشاغل یا حتی خانه هایی که دارای یک اتصال اینترنتی واحد هستند می توانند از یک سرور پروکسی برای قیف همه دستگاه های خود از طریق آن اتصال استفاده کنند. استفاده از روتر Wi-Fi و دستگاه های دارای قابلیت بی سیم راه حل دیگر این مشکل است.

 

مقاله مرتبط: VPN چیست؟

 

 #  تفاوت proxy server و vpn چیست؟

پروکسی و VPN هر دو شما را از طریق یک سرور واسطه به اینترنت متصل می کنند، اما شباهت ها به اینجا ختم می شود. در حالی که یک پروکسی آنلاین به سادگی ترافیک شما را به مقصد خود هدایت می کند، یک VPN تمام ترافیک بین دستگاه شما و سرور VPN را رمزگذاری می کند.

 

پروکسی ها، VPN ها و مرورگر Tor سه گزینه اصلی برای ایجاد نوعی مرز بین شما و اینترنت هستند و هر کدام مزایا و معایب بالقوه خود را دارند.

 

 

 #  پراکسی سرور چطور کار میکند؟

هر دستگاه یا نرم افزاری در اینترنت معمولاً دارای یکی از دو نقش است: مشتری یا سرور. یک سرویس گیرنده، مانند مرورگر وب شما، با درخواست داده برای سرور تماس می گیرد. وقتی با مرورگر خود از وب سایتی دیدن می کنید، درخواستی را به سرور وب آن سایت ارسال می کنید.

 

سرورها درخواست می کنند و سپس با داده های درخواست شده پاسخ می دهند. پشت هر وب سایت یک سرور یا گروهی از سرورها وجود دارد که برای ارائه وب سایت به مرورگر شما کار می کنند. این درخواست ها و پاسخ ها به عنوان ترافیک شناخته می شوند.

 

بدون پروکسی آنلاین، رایانه شما مستقیماً با سرورهای وب ارتباط برقرار می کند. همه وب سایت هایی که با مرورگر شما ارتباط دارند می توانند رایانه شما را ببینند و مستقیماً با آن صحبت کنند. به عبارت دیگر، آدرس IP شما عمومی است. اما اگر می خواهید از این همه افشای عمومی خلاص شوید، چه می کنید؟

 

یک پروکسی وب یا سرور پروکسی دیگر در مقابل سرویس گیرنده یا شبکه ای از کلاینت ها نشسته است و این ترافیک را از طرف خود مدیریت می کند. این سرور پروکسی رایانه دیگری است که هم به اینترنت و هم به رایانه شما متصل است و دارای آدرس IP خاص خود است. رایانه شما فقط با پروکسی صحبت می کند و پروکسی تمام ارتباطات را به طور کلی به اینترنت منتقل می کند.

 

و وقتی اینترنت پاسخ می دهد، پروکسی این پاسخ ها را به رایانه شما منتقل می کند. بسیاری از پروکسی ها - اما نه همه انواع - می توانند آدرس IP رایانه شما را پنهان کنند، به طوری که وب سایت هایی که به آنها دسترسی دارید نمی دانند واقعاً چه کسی هستید. با اتصال به پروکسی با آدرس IP در نقاط مختلف جهان، حتی می توانید موقعیت جغرافیایی خود را در اینترنت "تغییر" دهید.

 

مقاله پیشنهادی: ماشین مجازی چیست؟

 

 #  انواع proxy server

فقط یک نوع "پروکسی HTTP پیشرو" وجود ندارد: بسته به نیاز شما، انواع مختلفی از سرور پروکسی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. تفاوت اصلی بین این انواع درجه حریم خصوصی آنها است.

 

 

 +  پروکسی شفاف - Transparent proxy

با یک پروکسی شفاف هیچ حریم خصوصی یا امنیت اضافی وجود ندارد. وقتی از یکی استفاده می کنید، سرورهای وب آدرس IP واقعی شما را دریافت می کنند و همچنین می توانند بگویند که شما از طریق یک پروکسی در حال اتصال هستید.

 

به همین دلیل است که بسیاری از افراد از پروکسی های شفاف برای فیلتر کردن محتوا یا ذخیره کردن اطلاعات استفاده می کنند، نه به دلایل امنیتی. به عنوان مثال، هر پروکسی در شبکه شرکتی یا مدرسه به احتمال زیاد یک پروکسی شفاف است.

 

 

 +  پروکسی ناشناس - Anonymous proxy

پراکسی های ناشناس قول می دهند آدرس IP شما را به وب سایت ها و سرویس هایی که استفاده می کنید منتقل نکنند. وب سایت ها به جای آدرس واقعی شما یک آدرس IP جعلی دریافت می کنند، به همین دلیل است که گاهی از پروکسی های ناشناس به عنوان پروکسی های تحریف کننده یاد می شود.

 

با این حال، مانند پروکسی های شفاف، پروکسی های ناشناس نیز این واقعیت را که از پروکسی استفاده می کنید پنهان نمی کنند. اگر برخی از سایتها انتخاب خدمات به پروکسی را رد کنند، هنگام استفاده از پروکسی ناشناس نمی توانید از آنها دیدن کنید.

 

از آنجا که پروکسی های ناشناس آدرس IP شما را پنهان می کنند، اگر می خواهید کمی کنترل حریم خصوصی آنلاین خود را به دست آورید، انتخاب بدی نیستند. اما به احتمال زیاد حفاظت شما به اندازه یک VPN قوی نخواهد بود، که آدرس IP شما را پنهان می کند و در عین حال از رمزگذاری ترافیک شما در برابر افراد احتمالی احتمالی محافظت می کند.

 

 

 +  پروکسی ناشناس سطح بالا - High Anonymity proxy

پراکسی های ناشناس سطح بالا - همچنین به عنوان پروکسی های نخبه شناخته می شوند - قدمی بالاتر از پروکسی ناشناس معمولی است. اصول اولیه یکسان است، با این تفاوت که پروکسی های ناشناس سطح بالا استفاده شما از پروکسی را پنهان می کنند. اگر از یکی از این موارد استفاده می کنید، یک وب سایت نمی تواند تشخیص دهد که از پروکسی استفاده می کنید.

 

پروکسی های ناشناس سطح بالا با تغییر دوره ای آدرس IP جدید شما و همچنین جلوگیری از سرنخ هایی که از طرف شما به عنوان پروکسی ارائه می دهند، به این حفاظت افزوده دست می یابند. آنها امن ترین نوع پروکسی هستند.

 

مقاله پیشنهادی: پراکسی معکوس چیست؟

 

 #  تفاوت reverse proxy و proxy server

هر دو سرور پروکسی و پروکسی معکوس به عنوان بافر بین اینترنت و رایانه های پشت آنها عمل می کنند، اما به دو روش متفاوت. به یاد بیاورید که یک سرور پروکسی به نمایندگی از یک سرویس گیرنده یا شبکه مشتری برای پردازش ترافیک به و از سرورهای وب عمل می کند. پروکسی معکوس ، همانطور که تصور می کنید، برعکس است.

 

تفاوت پراکسی سرور و پراکسی معکوس

 

یک پروکسی معکوس بین مجموعه ای از سرورهای وب و اینترنت قرار دارد و ترافیک را از طرف آن سرورها مدیریت می کند. به این ترتیب، یک سازمان با تعداد زیادی سرور مختلف-به عنوان مثال ، یک وب سایت بزرگ با انواع محصولات و خدمات-می تواند همه سرورهای خود را در پشت یک حضور اینترنتی در دسترس عموم قرار دهد. همانطور که یک پراکسی پیشرو اطمینان می دهد که هیچ سروری نمی تواند مستقیماً با مشتریان پشت سر خود تماس بگیرد، یک پروکسی معکوس سرورهای خود را از ترافیک کلاینت عایق می کند.

 

تفاوت بین پروکسی و پروکسی معکوس بسیار ناچیز است، اما قابل توجه است. در مجموع: پروکسی ها در مقابل مشتریان قرار می گیرند و پروکسی های معکوس در مقابل سرورها قرار می گیرند.

 

 

 #  مزایای proxy server

بنابراین ، چرا اصلاً از پروکسی HTTP یا نوع دیگری از سرور پروکسی استفاده می شود؟ اگرچه ممکن است آنها حریم خصوصی ترین گزینه ها برای حفظ حریم خصوصی اینترنت نباشند، اما هنوز محبوب هستند. بیایید علت را بررسی کنیم:

 

+ شما کنترل میخواهید: بسیاری از چیزهای وحشی در اینترنت وجود دارد. اگر والدینی هستید که به دنبال محافظت از فرزندان خردسال خود در برابر برخی مشکلات هستند، سرور پروکسی فیلتر محتوا می تواند به شما کمک کند.

 

+ شما حریم خصوصی میخواهید: هر دو پروکسی ناشناس و ناشناس سطح بالا آدرس IP شما را از وب سایت هایی که استفاده می کنید پنهان می کنند. اگر نمی خواهید سایت ها بدانند ترافیک شما از کجا می آید ، ممکن است یکی از این انواع پروکسی را در نظر بگیرید.

 

+ شما میخواهید وبسایت مورد علاقتان با سرعت بیشتری لود شود: وب سایت های ترجیحی خود را در یک پراکسی اینترنتی ذخیره کنید و دفعه بعد که به آنها سر می زنید سریعتر بارگیری می شوند.

 

+ شما میخواهید به محتوای مسدود شده دسترسی پیدا کنید: هر پروکسی که آدرس IP شما را تغییر دهد می تواند این کار را به گونه ای انجام دهد که موقعیت جغرافیایی شما را به صورت آنلاین تغییر دهد و به شما این امکان را می دهد که احتمالاً محدودیت های محتوا را دور بزنید. همچنین می توانید از پروکسی برای فرار از بلوک های محتوا در شبکه خود استفاده کنید.

 

+ شما میخواهید در هزینه‌ها صرفه جویی کنید: بسیاری از پراکسی های وب رایگان هستند، اگرچه ما نمی توانیم امنیت یا عملکرد آنها را تضمین کنیم. با این وجود، اگر فقط گاهی اوقات به مزایای فوق نیاز دارید، ممکن است یک پروکسی وب رایگان کافی باشد.

 

مقاله پیشنهادی: مهندس نرم افزار چه می کند؟

 

 #  معایب proxy server

پروکسی نقاط قوت خود را دارد ، اما از محدودیت ها و معایب آنها خالی نیست:

 

+ بی ثباتی: پروکسی ها، به ویژه انواع رایگان، آنچنان در عملکرد عالی مشهور نیستند. برای تجربه قطع ناگهانی یا اختلال در خدمات آماده شوید.

 

+ سرعت پایین: پروکسی های cache زمان بارگذاری وب سایتهای ذخیره شده در آنجا را بهبود می بخشد، اما در غیر این صورت، پروکسی می تواند اتصال شما را کند کند. این یک عارضه جانبی است که باید ترافیک خود را از طریق سرور پروکسی هدایت کنید.

 

+ امنیت محدود: اگرچه پروکسی ها می توانند آدرس IP و دیوارهای آتش شما را پنهان کنند ، برخی از آنها برخلاف VPN نمی توانند ترافیک شما را رمزگذاری کنند. به عنوان مثال، اگر از طریق شبکه بی سیم به پروکسی آنلاین خود متصل می شوید، کاربر دیگری در آن شبکه به طور بالقوه می تواند فعالیت شما را شنود کند. این با VPN امکان پذیر نیست. برخی از پروکسی ها هستند که ترافیک شما را با رمزگذاری HTTPS پوشش می دهند، بنابراین اگر امنیت مورد توجه است، حتماً از یکی از این موارد استفاده کنید.

 

+ محدودیت عملکرد: پروکسی ها به صورت برنامه به برنامه کار می کنند و شما نمی توانید به سادگی یک پروکسی را برای پوشش کل دستگاه خود تنظیم کنید.

 

 

مقالات مرتبط

تفاوت ipv4 و ipv6

شاید شما اصلا نباید برنامه‌نویس شوید

آشنایی با مفهوم باگ و دیباگ در پایتون

پراکسی معکوس چیست؟