DevOps چیست و چرا باید از آن استفاده کنید

May 2021


یک رویکرد؟ ابزاری؟ یک نقش؟ تعداد کمی از سوالات در جهان چنین پاسخهای متنوعی دارند، و "DevOps چیست؟" یکی از آنهاست. بیایید در نهایت به این سوال پاسخ دهیم و همچنین یاد بگیریم که چرا استفاده از DevOps منجر به تحویل سریعتر محصول و کیفیت بالاتر می شود.

 

این مقاله ایده زیربنای DevOps و مزایای تلفیق آن در روند توسعه نرم افزار را پوشش می دهد. همچنین محبوب ترین روش ها و ابزارهای DevOps ، همراه با برخی توصیه ها در مورد استفاده از آنها را توصیف می کند. همچنین می توانید اطلاعاتی راجع به روش های مختلف دریافت گواهینامه DevOps پیدا کنید.

 

DevOps چیست و چرا اهمیت دارد؟

ما ترجیح می دهیم DevOps را به سه سطح انتزاع تقسیم کنیم: فلسفه ، شیوه ها و ابزارها.

 

سنگ بنای DevOps فلسفه آن است: ایجاد یک سیستم چابک و مقیاس پذیر با درگیر کردن مهندسان عملیاتی و توسعه در تمام مراحل تولید محصول ، از ایده تا انتشار.

 

برای ادغام این فلسفه با جریان کار ، از روشهای خاصی استفاده می کنید - CI / CD ، اتوماسیون ، زیرساخت به عنوان کد ، معماری میکروسرویس و غیره. کمی بعد در مورد آنها به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

 

و سرانجام ، یک دسته ابزار برای پیاده سازی این روش ها وجود دارد: Docker ، Jenkins ، CircleCI و خیلی خیلی بیشتر.

 

نکته این است که DevOps با ابزار یا روش شروع نمی شود. تنها روش صحیح برای به کار بردن این رویکرد ، درک ایده پشت آن است و فقط در این صورت ابزارهایی را انتخاب می کنید که به شما کمک می کنند تا آن ایده را زنده کنید.

 

فلسفه DevOps برای شرکت شما به چه معناست؟ این بدان معناست که وظیفه تیم عملیاتی دیگر با راه اندازی و پشتیبانی از زیرساختهای اساسی و عدم اهمیت دادن به محصولات به طور کامل شروع نمی شود و به پایان می رسد (همانطور که برای مدت طولانی چنین بود). و البته ، وظیفه تیم توسعه دیگر به خلقت خالص ختم نمی شود.

 

اکنون هر دو طرف به طور مداوم به عنوان یک تیم متحد DevOps با هم کار می کنند ، توسعه و تحویل را بهبود می بخشند ، آنها را تا آنجا که می توانند کارآمد میکنند، مسئولیت ها را تقسیم می کنند و درک عمیقی از روند یکدیگر دارند.

 

این کار به طور متفکرانه‌ای اعمال شده تا در همه مراحل باعث افزایش بهره وری عظیم می شود - از رفع یک اشکال جزئی تا پیاده سازی یک ماژول کاملاً جدید ، از پردازش بازخورد کاربران گرفته تا واکنش به تغییرات لحظه آخر.

 

با در نظر گرفتن اینکه امروزه کل صنعت درمورد توسعه محصول چابک است (و همه ما مزایای آن را در عمل مشاهده کرده ایم) ، ادغام DevOps یک روش عالی برای حمایت عمیق از ارزشهای چابک است ، زیرا به ما امکان می دهد نرم افزارها را به طور مستمر توسط بهبود جزئی بهتر کنیم.

 

و این دقیقاً همان چیزی است که ما هنگام گفتن "چابک" درباره آن صحبت می کنیم!

 

 

مزایای رویکرد DevOps

در تجارت ، هر تصمیمی باید مقرون به صرفه باشد و ادغام DevOps به منابع زیادی نیاز دارد. با این حال ، در بعضی موارد ، ارزش آن را ندارد - به عنوان مثال ، اگر MVP می سازید. با این حال ، اگر از همان ابتدا می دانید محصول شما رشد کرده و تغییر می کند ، در اینجا لیستی از مزایایی که از DevOps خواهید گرفت وجود دارد.

 

همکاری روان

این اساس devops و همچنین بزرگترین مزیت آن است. ارتباط برقرار شده بین تیم ها و اعضای تیم باعث صرفه جویی در وقت زیادی می شود. و ، هرچقدر کلیشه ای به نظر برسد ، زمان پول است.

 

همچنین از اضطراب اعضای تیم نیز جلوگیری می کند ، زیرا هرچه زمان کمتری برای انتظار صرف شود ، تیم تمرکز و انگیزه بیشتری خواهد داشت. یکی دیگر از مزایای این امر کاهش "ضریب اتوبوس" است - وضعیتی که همه اعضای تیم که دانش خاصی دارند در دسترس نیستند.

 

مقیاس‌پذیری

اگر شیوه های DevOps از همان ابتدا اجرا شود ، فرصت توسعه در زیرساخت ها و معماری ایجاد می شود. و هنگامی که بسیاری از پردازش ها به صورت خودکار انجام می شوند (مانند تست نرم‌افزار) ، شما زمان بیشتری را صرف نگهداری یک سیستم توسعه یافته نخواهید کرد (در مقایسه با نسخه قبلی).

 

انعطاف‌پذیری

محصولاتی که با استفاده از رویکرد DevOps ساخته می شوند از ماژول های کوچک ، مستقل و به راحتی قابل تنظیم (میکروسرویس) تشکیل شده اند ، که توسعه دهندگان می توانند به سرعت جایگزین ، تغییر یا اضافه کنند هر زمان که لازم باشد. زیرساخت ، در رویکرد DevOps نیز چابک است و هر لحظه می تواند به راحتی پیکربندی شود. انعطاف پذیری همچنین در واکنش سریع به بازخورد کاربران یا مشکلات ناگهانی نشان داده می شود.

 

قابلیت اطمینان

در حالت ایده آل ، روند کار به گونه ای تنظیم می شود که شما همیشه آخرین نسخه کپی از محصول را داشته باشید ، بلافاصله گزارشی درباره هر مسئله ، جزئی یا مهم دریافت می کنید و فرایندهای انتشار / استقرار کاملاً خودکار هستند. بنابراین ، در صورت بروز یک فاجعه ، می توانید فوراً بازیابی یا برگشت را انجام داده و سیستم را در کمترین زمان فعال کنید.

 

سرعت

تمام مزایای فوق را می توان به یک مورد خلاصه کرد: مهم نیست که شما چه کاری انجام می دهید - اضافه کردن برخی از ویژگی های جدید ، تعویض محیط ، رفع اشکالات و غیره - با استفاده از رویکرد DevOps می توانید این کار را بسیار سریعتر انجام دهید. و هرچه سیستم پیچیده و در حال تکامل بیشتری داشته باشید ، به DevOps بیشتری نیز نیاز خواهید داشت.

 

 

روشهای اصلی DevOps و نحوه استفاده از آنها

انتزاع کافی است! بیایید درباره برخی موارد خاص بحث کنیم ، مانند کارهایی که برای دریافت این مزایا باید انجام دهید. شیوه های DevOps بسیاری وجود دارد و صحبت در مورد همه آنها نیاز به کتاب دارد ، بنابراین ما می خواهیم مواردی را که در شرکت خود استفاده می کنیم با شما به اشتراک بگذاریم.

 

ادغام مداوم و تحویل مداوم (CI / CD)

ادغام مداوم به این معنی است که توسعه دهندگان به طور منظم تغییرات کد خود را در شاخه اصلی ادغام می کنند و هر ادغام با اجرای خودکار و آزمایش دنبال می شود.

 

به عبارت دیگر ، پس از اتمام کار ، توسعه دهنده تغییرات را در نسخه پروژه کار ذخیره می کند. سپس ابزاری که برای CI استفاده می شود تغییرات را تشخیص داده و پروژه را اجرا می کند. در صورت بروز هرگونه مشکل، توسعه دهنده اعلانی را با توضیحات خود دریافت می کند یا زمانی که خطایی رخ نداده، فقط تأیید اجرای موفقیت آمیز را تأیید می کند. بنابراین ، ادغام مداوم به شناسایی و حل تعارضات و خطاها در اولین مرحله ممکن کمک می کند.

 

تحویل مداوم ، به نوبه خود مخفف استقرار عادی و خودکار نسخه جدید در محیط تولید است. اجرای CI / CD سطح بالایی از اتوماسیون را در تمام مراحل فراهم می کند ، عامل انسانی را کاهش می دهد و به تیم اجازه می دهد تا روی ایجاد تمرکز کند ، بنابراین زمان و تلاش لازم برای کارهای عملی دستی را به حداقل می رساند. این منجر به توسعه سریعتر و ، در نتیجه ، انتشار مکرر و کم خطرتر می شود.

 

زیرساخت به عنوان کد

به طور سنتی ، اطلاعات مربوط به پیکربندی زیرساخت ها در یکی از دو مکان ذخیره می شد: حافظه مدیر سیستم یا برخی از دستگاه ها (از آنجا که فقط توسط یک مدیر سیستم قابل خواندن است). اما یک شخص ممکن است بیمار شود و یک ماشین دزدیده یا خراب شود. این امر باعث مشکلات بزرگی برای ما میشود، که قبلاً به آن اشاره کردیم.

 

به نظر واضح است که ما باید این نوع اطلاعات را به گونه ای ذخیره کنیم که هر عضوی از تیم بتواند آن را بخواند و تغییر دهد ، تا به آسیب پذیری یک متخصص یا سخت افزار بستگی نداشته باشد.

 

زیرساخت به عنوان کد به معنی این است که منابع سیستم و تنظیمات زیرساخت از طریق پرونده های پردازش شده توسط ماشین تعریف می شوند ، که به توسعه دهنده DevOps اجازه می دهد تا آنها را به عنوان کد برنامه پیکربندی کند. این پرونده ها را می توان در همان سیستم کنترل نسخه ، جایی که کد ذخیره شده است ، ذخیره کرد ، بنابراین می توان آنها را بررسی و برگرداند. علاوه بر این ، تغییرات در پرونده های پیکربندی به طور خودکار در محیط تولید مستقر می شوند.

 

میکروسرویس

معماری میکروسرویس به این معنی است که برنامه به قسمتهای کوچکی تقسیم شده است که هر کدام در حدود یک عملکرد اولیه دارند. حتی می توان آنها را به زبان های مختلف برنامه نویسی نوشت ، از چارچوب های مختلفی استفاده کرد و تحت سیستم عامل های مختلف کار کرد!

 

تست، نگهداری و استفاده مجدد از میکرو سرویس ها آسان تر است. وابستگی ها بین آنها به حداقل می رسد ، بنابراین افزودن مورد جدید نیازی به تغییر در قطعات کد موجود ندارد. با این حال ، این روش بدون تست حرفه‌ای، کارساز نیست. یک پروژه ساخته شده بر روی میکروسرویس ها همیشه آماده رشد و تغییرات چشمگیر است.

 

نظارت و لاگ‌نویسی

هیچ تستی نمی تواند اطلاعات با همان درجه اطمینان و حجم اطلاعات واقعی کاربران واقعی را ارائه دهد. جمع آوری ، دسته بندی و تجزیه و تحلیل گزارش ها به تیم اجازه می دهد تا مسائل را کشف کند ، با ویژگی ها و پیشرفت های جدیدی روبرو شود و محصولات و فرآیندها را به طور مداوم بهتر کند.

 

معیارهایی مانند "متوسط زمان در صفحه" یا "میانگین سنی کاربر" می توانند به شما کمک کنند اطلاعات بیشتری در مورد مخاطبان خود داشته باشید و اینکه برای افزایش فروش یا ساده سازی UX چه تغییراتی باید ایجاد کنید.

 

اتوماسیون

اساساً ، کل روش DevOps شامل حذف کامل کارهای دستی اضافی است. کنترل نسخه ، آزمایش ، استقرار - اگر هر چیزی می تواند خودکار باشد ، شما آن را خودکار می کنید. ممکن است در آغاز به برخی منابع نیاز داشته باشد ، اما در آینده نزدیک شروع قابل توجهی به شما می دهد. اگر هدف شما ایجاد یک سیستم واقعاً مقیاس پذیر و انعطاف پذیر است ، اتوماسیون بهترین سرمایه گذاری است که می توانید تصور کنید.

 

ابزارهای DevOps که ما استفاده می کنیم

همانطور که اشاره کردیم ، برای هر کاری، مجموعه ای از ابزارها وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. در اینجا ابزارهای DevOps وجود دارد که تیم توسعه دهنده نرم افزار ما روزانه استفاده می کند و اینکه چرا ما آنها را توصیه می کنیم:

 

داکر برای کانتینرسازی

کانتینر سازی به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا نرم افزاری مستقل از محیطی که قرار است در آن اجرا شود ، ایجاد کنند. این نرم افزار بعداً در واحدهای استاندارد (کانتینر) بسته بندی می شود که می تواند در هر محیطی مستقر شود. به طور حتم ، Docker تنها ابزار برای این کار نیست ، اما محبوب ترین آن است.

 

Jenkins و Circle CI برای ادغام مداوم و تحویل مداوم

CircleCI برای پروژه های کوچک که هدف اصلی آنها اجرای CI / CD در اسرع وقت است بهتر است. اگر پروژه بزرگی دارید که به تنظیمات سفارشی زیادی نیاز دارد ، بهترین انتخاب شما جنکینز است. با استفاده از جنکینز تقریباً می توانید هر چیزی را پیکربندی کنید ، البته مسلماً زمان بر است.

 

Sentry برای ردیابی خطا در زمان واقعی

ما از Sentry برای جمع آوری ، گروه بندی ، اولویت بندی و تجزیه و تحلیل گزارش خطاها و رفع خطاها در زمان واقعی استفاده می کنیم. مراحلی را که منجر به خطا شده است نشان می دهد و همچنین اطلاعاتی را درباره زمان بروز این مشکل برای اولین بار ارائه می دهد.

 

Terraform و Ansible برای تأمین سرور و زیرساخت ها

Terraform فقط ابزاری برای ادغام روش "زیرساخت به عنوان کد" است. با استفاده از آن ، فقط با یک کلیک می توانیم کل سیستم ها را مستقر کنیم. تمام کاری که ما باید انجام دهیم این است که یک بار زیرساخت ها را توصیف کنیم و سپس می توانیم به دلخواه محیط هایی را برای اهداف مختلف تنظیم کنیم. با استفاده از Terraform می توانید تمام پیکربندی های سیستم خود را در زمان واقعی مشاهده کنید.

 

ما به عنوان یک شرکت توسعه وب ، باید بطور مرتب استقرار سرور را انجام دهیم و انجام این کار بصورت دستی نیاز به یک تیم اختصاصی دارد! Ansible با اجرای اسکریپت ها به ما کمک می کند تا این فرآیند را خودکار کنیم.

 

Nagios و New Relic برای نظارت

این ابزارها آمار و گزارش ها را جمع آوری می کنند ، آنها را گروه بندی می کنند و از جستجوی مناسب و قالب بندی پشتیبانی می کنند. آنها همچنین می توانند داده های جمع آوری شده را به صورت نمودار یا جدول ارائه دهند که در مورد تجزیه و تحلیل معیارها ، قیمت زیادی ندارد.

 

نتیجه

رویکرد DevOps مبتنی بر مشارکت عمیق تیم های عملیاتی و توسعه ای در تمام مراحل تولید محصول است. ممکن است تلاش برای ادغام DevOps در روند کار شما کمی طول بکشد ، اما در نهایت به شما کمک می کند تا یک سیستم چابک و مقیاس پذیر آماده برای تغییرات سریع و رشد ایجاد کنید.

مقالات مرتبط

python lambda

python polymorphism

python any, all

HackerRank: ifElse