جنگو در مقابل ruby on rails: کدامیک بهتر است؟

April 2021


بیش از 90 فریمورک برای توسعه وب وجود دارد. جای تعجب نیست که انتخاب یکی از مواردی که بیشتر به پروژه شما بخورد دشوار است. هنوز هم ، حداقل دو فریمورک اصلی وجود دارد که به طور گسترده توسط غول های فناوری امروزی و به خوبی استفاده می شود. تا به حال اسم django یا  Ruby on Rails را شنیده اید؟ اگر هر دو فریمورک وب کاملاً خوب هستند، چگونه می توان Django و Ruby on Rails را با هم مقایسه کرد که یکی را برای توسعه وب انتخاب کنید؟

 

فریمورک‌های وب: نحوه شروع کار

فریمورک‌های وب دنیای برنامه نویسی را متحول کرده و از اهمیت حیاتی در هر فرآیند توسعه برخوردار شده اند. حتی کوچکترین واحد برنامه نیز از برنامه نویسی تشکیل شده است و یک فریمورک وب آن را به صورت خودکار انجام می دهد. ممکن است سعی کنید در سایت ها ، کتاب ها و مقالات مختلف در مورد آن مرور کنید ، اما فقط اطلاعات عمومی و مبهم را پیدا کنید - چیزی غیر از تعاریف بی پایان و اصطلاحات دشوار که باعث سرگیجه شما می شود. خب، وقت آن است که شروع کنیم ...

 

اینستاگرام ، یوتیوب ، اسپاتیفای ، دراپ باکس و سایر سرویس های آنلاین و مبتنی بر app که روزانه از آنها استفاده می کنیم توسط Django ، یک چارچوب زبان برنامه نویسی پایتون طراحی شده اند. از طرف دیگر ، Airbnb ، Bloomberg ، Shopify و سایر شرکت های پیشرو از Ruby on Rails ، یک چارچوب زبان برنامه نویسی Ruby استفاده می کنند. هر دو زبان برای سرویس دهی به وب و امکان ایجاد برنامه های وب (از جمله برنامه های وب همراه) ایجاد شده اند.

 

در این مقاله ، ما این دو فریمورک محبوب را با هم مقایسه خواهیم کرد. در حالی که استفاده از هر دو سریع و آسان است ، Django و Ruby on Rails هرکدام دلایل موافق و مخالف زیادی دارند که آنها را به عنوان چارچوب توسعه برای پروژه آینده شما مناسب میکند. به عنوان متخصصان توسعه نرم افزار ، ما مطالبی را در مقایسه عملکرد Django در مقابل Ruby on Rails پیدا کرده ایم ،  توسعه در Django و Ruby on Rails بیش از حد ساده است ، زیرا سرعت و عملکرد اغلب به پیچیدگی هر پروژه خاص و همچنین مهارت تیم توسعه با فناوری مربوطه چیزی که ما می خواهیم بگوییم این است که حتی اگر پایتون / روبی / و غیره به زبان تفسیر شده باشند و در برخی از بارهای کار کندتر باشند ، برای کارهایی که مربوط به یک چارچوب وب هستند ، ممکن است مهم نباشد. بنابراین ما تصمیم گرفتیم جوانب مثبت و منفی آنها را از نزدیک بررسی کنیم و همچنین از مواردی استفاده کنیم تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام یک مناسب ترین نیاز شماست.

 

جوانب مثبت و منفی استفاده از جنگو

Django یک چارچوب گسترده برای توسعه وب پایتون است. در پاییز 2003 توسط توسعه دهندگان پایتون ، آدریان هولوواتی و سایمون ویلیسون ، هنگامی که شروع به استفاده از پایتون برای ساخت برنامه ها کردند ، توسعه داده شد. سرعت ، امنیت و مقیاس پذیری خود را از پایتون بدست آورد. مهندسی Pinterest ، موزیلا ، Udemy ، ناسا ، واشنگتن پست و سایر وب سایت های قدرتمند همه به جنگو اعتماد می کنند. با بیشترین ابزار و کتابخانه برای موارد معمول استفاده می شود - به عنوان مثال ، احراز هویت آن ، مسیریابی URL ، موتور template، رابط دیتابیس (ORM) و مایگریشن‌های دیتابیس (Django v.1.7 +). در اینجا چند دلیل مثبت و منفی برای استفاده از جنگو آورده شده است.

 

جوانب مثبت جنگو

برخی می گویند نکات مثبت جوانگو بیش از معایب آن است. بیایید نگاهی به مزایای اصلی آن بیندازیم:

 

توسعه سریع و کم هزینه نمونه اولیه

جنگو دارای یک پنل مدیریتی قابل انعطاف و خوش ساخت است که به شما امکان می دهد از کدهای یک پروژه در یک پروژه دیگر استفاده مجدد کنید. علاوه بر این ، تعداد زیادی کتابخانه وجود دارد که می تواند به شما در ساخت سریع نمونه اولیه محصول یا MVP کمک کند.

 

ساختار نگارشی صریح و منطقی

ساخت چارچوب جنگو آسان ، کار با آن آسان و پشتیبانی از آن آسان است. جنگو مبتنی بر پایتون است که یکی از آسانترین زبانهای توسعه برای یادگیری در نظر گرفته شده است. علاوه بر این ، اشکال زدایی و خواندن آن آسان است ، این بدان معناست که برای اعضای تیم جدید مشکلی برای رسیدن به یک پروژه در نیمه راه وجود ندارد.

 

یک اکوسیستم منبع باز گسترده

اکوسیستم منبع باز بودن به این معنی است که ابزارها و کتابخانه های متعددی ، چه رایگان و چه پولی ، در هر زمان در دسترس همه است. مستندات رسمی جنگو برای یافتن راه حل در صورت گیر افتادن کافی است. علاوه بر این، بسیاری از انجمن های مفید مانند Stack Overflow یا انجمن جنگو از Reddit وجود دارد ، جایی که توسعه دهندگان پاسخ سوالات مربوط به Django خود را پیدا می کنند.

 

ادمین پنل جنگو

 پنل مدیریت داخلی جنگو ابزاری عالی برای مدیریت آسانتر رابط کاربری backend است. ساختار خوبی دارد و از permissionها و ماژول‌های authentication استفاده میکند. علاوه بر این، میتوانید قالب پیشفرض ادمین پنل جنگو را به آسانی به استفاده از فایل‌های css تغییر دهید.

 

Django’s REST framework

REST مخفف کلمه Representational State Transfer است و به شما امکان می دهد به راحتی API بسازید. به اندازه کافی قدرتمند است که API را فقط در 3 خط کد ایجاد می کند و به اندازه کافی انعطاف پذیر است که می تواند چندین قالب داده را برگرداند و انواع مختلف call را مدیریت کند. اساساً ، Django Rest Framework به شما امکانات زیادی می دهد، مانند ماژول های احراز هویت ، سریال سازی / deserializers JSON ، مسیریابی API، مستندات، و غیره. شما می توانید فکر کنید که هنگام مقایسه عملکرد Django و Rails در یک پروژه سنگین API ابزار django rest framework از برجسته ترین جوانب مثبت جنگو / پایتون است.

 

 

جوانب منفی جنگو

در کنار تمام جوانب مثبت، جنگو دارای جوانب منفی نیز هست:

 

برای شروع به کد بیشتری نیاز دارد

توسعه دهندگان جنگو باید بیشتر کد را خودشان بنویسند. در نتیجه ، آنها آگاه تر ، هدفمندتر و خواستار هدف تجاری هستند. این آزادی از ارائه سخت را می توان از اصلی ترین موارد منفی جنگو / پایتون دانست.

 

جنگو monolithic است

جنگو یک چارچوب fullstack با رویکرد monolithic است. در واقع ،این موضوع طرف دیگر "یک راه حل آماده برای استفاده" است. جنگو توسعه دهندگان را به سمت الگوهای خاصی در یک چارچوب سوق می دهد. همین امر نیز به این دلیل است که Django گزینه ای برای محصولات بزرگ و کاملاً مضاعف است. چارچوب Django یک بسته واحد است که در آن همه اجزا با هم مستقر شده اند ، بنابراین شما نمی توانید قطعه ها را انتخاب کنید.

 

 

کاربردهای جنگو

Django به طور گسترده ای برای وب سایت های تجارت الکترونیکی ، مراقبت های بهداشتی ، برنامه های مالی ، سایت های رسانه های اجتماعی ، حمل و نقل و تدارکات و موارد دیگر استفاده می شود. در اینجا مناطق اصلی استفاده از جنگو وجود دارد:

 

جوانب مثبت و منفی استفاده از Ruby on Rails

به طور مشابه جنگو ، Ruby on Rails (RoR) نیز یک چارچوب منبع باز است. این اجازه را می دهد تا توسعه دهندگان از راه حل های آماده استفاده کنند و بنابراین به آنها کمک می کند تا در فرآیند های برنامه نویسی صرفه جویی کنند. David Heinemeier Hansson ، بنیانگذار Ruby on Rails ، برنامه وب Basecamp خود را با چهارچوب Ruby طراحی کرد. از دیگر وب سایت های معروف ساخته شده با Ruby on Rails می توان به Twitter ، GitHub ، Yellow Pages و موارد دیگر اشاره کرد. بنابراین ، چگونه می توان Ruby on Rails و Django را مقایسه کرد؟

 

براساس زبان Ruby، فریمورک Ruby on Rail منطق و سادگی والدین خود را به ارث برد. در واقع ، Rails یک لایه در بالای Ruby است که به توسعه دهندگان در ساخت برنامه های وب کمک می کند. این یک گزینه بسیار محبوب برای راه حل های backend است و یک راهنمای جامع - "The Rails Way" - برای ساخت نرم افزار با کیفیت تولید با Rails وجود دارد.

 

این سیستم به عنوان یک چارچوب کاملاً کامل، یک سیستم ORM (Object Relational Mapping) برای داده ها و منطق تجاری ، مدیریت برنامه ها و خارج شدن از جعبه ارائه می دهد. این یک انتخاب محبوب در Silicon Valley است (استارت آپ های بزرگ ولی مبتنی بر RoR Airbnb ، Etsy ، Spotify و غیره هستند) - و اکنون قصد داریم نگاه دقیق تری به آن داشته باشیم تا بدانیم چرا؟!

 

موارد مثبت استفاده از Ruby on Rails

Ruby on Rails در واقع یکی از محبوب ترین چارچوب های توسعه وب است. در اینجا مزایای اصلی Ruby on Rails وجود دارد:

 

ساختار مولفه‌ای براساس پلاگین ها و جم‌ها

ساختار مولفه‌ای Ruby on Rails ، براساس پلاگین ها (سطح برنامه) و جم‌ها (سطح سیستم) ، به توسعه دهندگان باتجربه RoR اجازه می دهد تا به سرعت برنامه های کارآمد و کدگذاری کمتری را در کنار هم قرار دهند. این پلاگین ها به خوبی مستند هستند و استفاده از آنها آسان است. جم‌های جدید به طور مداوم به مخازن عمومی اضافه می شوند ، مانند منبع محبوب RubyGems ، که در حال حاضر بیش از 150،000 جم کامل برای بارگیری دارد.

 

آسان برای مهاجرت و اصلاح

در حقیقت ، هرگونه تغییر اساسی در کد، به تغییرات زیادی در کد برنامه نیاز ندارد. کد RoR از کیفیت بالایی برخوردار است و به راحتی قابل خواندن است. توسعه دهندگان Ruby on Rails نیازی به مدیریت خرد آن ندارند.

 

تنوع ابزارها

بسیاری از ویژگی های ضروری وجود دارد که از قبل پیکربندی شده اند. Ruby on Rails چندین ویژگی و الگوهای استاندارد وب را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد که به طور قابل توجهی روند توسعه را تسریع می کند.

 

محیط آزمایش

وقتی منطق test پیچیده هسته اصلی محصول باشد ، محیط برتر آزمایش RoR کمک بزرگی می کند. توسعه دهندگان می توانند با استفاده از ابزارهای تست و اشکال زدایی مطمئن شوند که برنامه هایشان به دلخواه کار می کنند ، زیرا RoR ساخت تست های خودکار و بررسی همه جنبه های محصول را آسان می کند.

 

 

جوانب منفی استفاده از Ruby on Rails

در کنار موارد مثبت، موارد منفی نیز وجود دارند. در ادامه جوانب منفی استفاده از ruby on rails را می‌خوانید:

 

پیچیدگی سریعتر و تکمیل بدهی های فنی

انعطاف پذیری Ruby on Rails یک ضرر نیز دارد. اساساً ، با وجود بسیاری از روش ها برای کدنویسی یک کار، خواندن کد ممکن است دشوار باشد و ممکن است به یک منحنی یادگیری تندتر و همچنین بعداً برای دوباره کاری بیشتر نیاز داشته باشد.

 

دشوار بودن ساخت API

ساخت یک API با استفاده از Ruby on Rails می تواند بسیار پیچیده باشد ، زیرا RoR هیچ معادلی برای چارچوب Django’s REST ندارد.

 

کیفیت مستندات و استانداردها متفاوت است

با استفاده از Ruby on Rails ، یافتن مستندات خوب، به خصوص برای جم‌های "کمتر محبوب" ، ممکن است دشوار باشد. بیشتر اوقات ، "مجموعه تست" وجود دارد که به عنوان منبع اصلی اطلاعات برای توسعه دهندگان عمل می کند. آنها باید به جای خواندن اسناد رسمی (که در آنجا نیست) ، کد را مطالعه کنند.

 

 

موارد استفاده از Ruby on Rails

RoR به طور گسترده ای برای ایجاد نمونه های اولیه و MVP استفاده می شود. علاوه بر این ، در جامعه startup بسیار محبوب است. طبق سایت SimilarTech ، بیش از 402000 وب سایت با RoR کار می کنند. در اینجا مروری بر موارد اصلی استفاده از Ruby on Rails وجود دارد:

 

 

 

مقایسه چارچوب Django Framework و Ruby on Rails

Django و Ruby on Rails چارچوب های عالی توسعه وب هستند. آنها می توانند کدهای ماژولار و تمیز را تحویل دهند و به طور قابل توجهی زمان صرف شده برای فعالیت های مشترک توسعه وب را کاهش دهند. هر دوی آنها از اصل MVC پیروی می کنند ، که به معنای مدل سازی دامنه ، ارائه داده های برنامه و تعامل کاربر است ، همه جدا از یکدیگر. سوال این است: چگونه چارچوب مورد نظر را انتخاب کنید؟ این تصمیم ممکن است به این بستگی داشته باشد که شما به کدام زبان ترجیح می دهید یا کدام اصل توسعه نرم افزار را می خواهید دنبال کنید: اتکا به پیش فرض های معقول ، مانند اصل بیش از حد پیکربندی Ruby ، یا پیروی از اصل "صریح بهتر از ضمنی" پایتون است. پاسخ ساده است - با انتخاب هر یک از آنها نمی توانید واقعاً اشتباه کنید.

 

در واقع ، هیچ چارچوب front-end کاملی وجود ندارد. انتخاب شما همیشه باید به اهداف شغلی شما متکی باشد. با گفتن این اوصاف، به عنوان مثال ، جنگو در یک نظرسنجی StackOverflow در سال 2018 در لیست بهترین چارچوب های DevOps قرار گرفت. طبق نظرسنجی توسعه دهندگان Python در سال 2018 ، این محبوبیت نیز وجود داشت و همچنان نیز باقی مانده است.

 

براساس پایتون ، یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی که در حال حاضر مورد تقاضا است ، هر ساله هزاران برنامه نویس از Django برای ساخت برنامه های وب مختلف استفاده می کنند. با سیستم عامل های اصلی سازگار است ، مقیاس پذیر و قابل فهم است. این ویژگی های بسیاری برای ساده سازی توسعه و یک جامعه بزرگ و مفید دارد.

 

چارچوب مورد نظر شما باید نیازهای شغلی شما را تأمین کند و در اکوسیستم صنعت متناسب باشد - و این نه به دلیل اعتیاد، توصیه های دوست شما یا سهولت استخدام ، بلکه متناسب با اهداف پروژه شما است. پیش از این هدف یک چارچوب را مطالعه کنید ، زیرا برخی از چارچوب ها برای برنامه های بازی مناسب است. دیگران ، به عنوان مثال ، به وب سایت های تجارت الکترونیکی متمایل هستند.

 

شما باید با دقت و استراتژیک به این تصمیم اساسی نزدیک شوید. تغییر سیستم عامل های برنامه نویسی در اواسط توسعه دشوار است ، زیرا طول می کشد ، خطرناک است و بسیار گران است. بنابراین ، بستر اصلی را انتخاب کنید ، اما در صورت نیاز به ایجاد تغییراتی در آینده ، کتابخانه اصلی آن را انعطاف پذیر و سازگار بدانید.

 

علاوه بر این ، تصمیم گیری در مورد چارچوب استفاده یک سرمایه گذاری استراتژیک برای شرکت است. این تصمیم نباید فقط یک تصمیم CTO یا یک بخش فناوری اطلاعات باشد ، بلکه تصمیمی است که عناصر چارچوب مورد نظر را در تمام سطوح در نظر می گیرد.

 

 

مقالات مرتبط

شش کاربرد جنگو در وب

چک لیست امنیتی برای قبل از دیپلوی جنگو

راهنمای برنامه نویسان برای آماده سازی اپلیکیشن های جنگو، برای دیپلوی

پایتون در توسعه وب: مزایا و معایب و فریم ورک ها