Linux و ویژگی های منحصر به فرد آن

April 2021


لینوکس شناخته شده ترین سیستم عامل رایگان و منبع باز (OS) است ، این نرم افزار سیستمی است که منابع نرم افزاری و سخت افزاری را مدیریت می کند و به سیستم های رایانه ای خدمات ارائه می دهد. لینوکس در 17 سپتامبر 1991 توسط لینوس توروالدز منتشر شد و به زبان C نوشت. به طور معمول در توزیع های لینوکس بسته بندی می شود.

لینوکس ابتدا برای رایانه های شخصی مورد استفاده قرار گرفت ، بعداً در بسیاری از سیستم عامل ها نسبت به سایر سیستم عامل ها شروع به کار کرد. لینوکس پیشروترین سیستم عامل در سرورها و بسیاری از سیستم های بزرگ اتوکشی مانند سیستم های اصلی است. لینوکس با ویژگی های خود در سراسر جهان محبوب شده و در 2.3 درصد رایانه های رومیزی مورد استفاده قرار می گیرد. آموزش لینوکس همچنین در سیستم های جاسازی شده که سیستم عامل از سیستم عامل ساخته شده و بسیار خودکار برای سیستم ها است استفاده می شود. این یک سیستم عامل چند زبانه است که از پلتفرم هایی مانند Alpha ، ARC ، ARM ، Hexagon ، NDS32 ، Unicore32 و غیره پشتیبانی می کند. توزیع های محبوب لینوکس Red Hat Enterprise Linux و Suse Linux Entertainer Server هستند اما تجاری هستند و سایر آنها Debian ، Fedora و Ubuntu هستند. . برخی از توزیع های دسک تاپ Wayland هستند. آنها در کل سرورها و نتایج گرافیکی را در نظر دارند.

 

تفاوت لینوکس با سایر سیستم عامل ها چیست؟

Linux به دلایل زیادی با سیستم عامل های دیگر متفاوت است. در مرحله اول ، این یک نرم افزار منبع باز و چند زبانه است. از همه مهمتر ، کد استفاده شده برای لینوکس برای مشاهده و ویرایش رایگان است. از بسیاری جهات ، لینوکس به سیستم عامل های دیگر مانند ویندوز ، IOS و OS X شبیه است. دارای رابط کاربری گرافیکی است و برنامه های دیگری مانند برنامه پردازش ورد ، نسخه لینوکس برنامه را می توان در سیستم های دیگر نیز استفاده کرد.

اگرچه بسیاری از قطعات اصلی لینوکس مانند سایر سیستم عامل ها هستند ، اما توزیع های لینوکس شامل گزینه های مختلف نرم افزاری است. به گونه ای که پردازنده های وب و پردازنده های کلمه از سیستم خارج می شوند. از لینوکس نه تنها در رایانه ها بلکه در سایر دستگاه های الکترونیکی نیز می توان استفاده کرد. کاربران لینوکس می توانند گزینه هایی مانند گرافیک نمایشگر و اجزای رابط کاربری را انتخاب کنند.

 

چه کسی می تواند لینوکس داشته باشد؟

از آنجا که یک مجوز منبع باز است ، لینوکس به راحتی در دسترس همه است. کد منبع توسط بسیاری از نویسندگان دارای مجوز تحت مجوز GPLv2 تحت حق چاپ است. لینوکس در طول دهه ها توسعه دهنده بسیاری از مشارکت کنندگان در سراسر جهان داشته است و تماس با هر نویسنده و درخواست تغییر مجوز برای آنها بسیار دشوار است ، لینوکس عملا تحت GPLv2 مجوز داشت و به همه اطمینان داده است.

 

چه کسی از لینوکس استفاده می کند؟

بسیاری از شرکت ها و افراد به دلیل مشکلات امنیتی و ارزیابی های گسترده جامعه کاربران و علاوه بر شرکت هایی مانند Canonical و غیره ، از لینوکس برای سرورهای خود استفاده می کنند.

احتمالاً بسیاری از دستگاه ها مانند تلفن های اندرویدی ، ضبط کننده فیلم ، دوربین و منابع دیگر با استفاده از لینوکس استفاده می کنند. علاوه بر این ، پوشیدنی ها ، دستگاه های ذخیره سازی دیجیتال برای استفاده از Linux بهینه شده اند.

 

چگونه می توانم از لینوکس استفاده کنم؟

اگر از قبل لینوکس را می دانید و نمی دانید چگونه از آن استفاده کنید. اگر می خواهید لینوکس نصب کنید بهترین توزیع های متناسب با رایانه های رومیزی یا لپ تاپ های خود را انتخاب کنید و به آنها ضربه بزنید. اگرچه توزیع های زیادی در دسترس است ، اما بیشتر قدیمی ها و شناخته شده ها برای مبتدیان بهترین هستند ، زیرا آنها کاربران زیادی در جامعه دارند که می توانند در حل مشکلات کمک کنند ، اگر روی چیزی گیر کنند یا نتوانند راه حلی را از منبع خاصی پیدا کنند. دابیان ، نعناع و فدورا اما توزیع های بسیار دیگری وجود دارد.

 

دستوراتی که در لینوکس استفاده می شود چیست؟

برای درک دستورات لینوکس در ابتدا مدتی طول می کشد. در مرحله اول ، باید بدانیم که دستور برای کار به یک سر نیاز دارد ، چگونه آن را قالب بندی کنیم و چگونه نتیجه بگیریم. علاوه بر این ، سرعت بخشیدن به روند کار آسان و امکان پذیر است. برخی از دستورات مانند پیدا کردن ، مکان یابی و مشاهده برای یافتن پرونده ها در دسترس هستند. از طرف دیگر mkdir ، rmdir ، cd dir ، rdir برای ارتباط با فهرست در لینوکس در دسترس هستند.

 

چگونه می توانم در لینوکس مشارکت کنم؟

بیشتر هسته لینوکس به زبان C نوشته شده است و اندکی اسمبلی از زبانهای دیگر در آن پاشیده شده است. اگر شما علاقه مند به نوشتن کد برای هسته لینوکس هستید ، بهترین راه شروع در سernالات متداول Kernal Newbies است که به شما در شناخت مفاهیم و فرآیندهای مشابه آن کمک می کند.

اما انجمن لینوکس بیشتر هسته است و علاوه بر برنامه نویسان ، به مشارکت افراد زیادی نیز نیاز دارد. هر توزیع شامل صدها برنامه برای رسیدگی به این برنامه ها است که نیاز به افراد بسیار ماهر و متنوعی است که برای موفقیت لازم است.

 

نتیجه

از آنجا که لینوکس با ویژگی های خود منبع باز است ، از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر سیستم عامل ها برخوردار شد. بعلاوه ، از لینوکس در گوشیهای هوشمند ، تلفنهای اندرویدی ، پردازنده های کلمه و تبلت ها برای بهترین عملکرد استفاده می شود. اگر به دنبال بهترین سیستم عامل برای دسک تاپ و لپ تاپ خود هستید ، من Linux را پیشنهاد می کنم.

مقالات مرتبط

installing postgresql in ubuntu

7 نکته ای که توسعه دهندگان وب باید در مورد مدیریت لینوکس بدانند

5 توزیع برتر لینوکس برای مبتدیان!