مقایسه پایتون و php - کدام یک زنده میماند؟

August 2021

مقایسه پایتون و php - کدام یک زنده میماند؟

توسعه Backend یکی از متداول ترین مهارت های امروزه است. تقریباً هر کسب و کار/استارتاپ جدیدی به یک وب سایت و یک برنامه تلفن همراه نیاز دارد - هر دو در پشت سر به سرور متصل می شوند. بنابراین ، توسعه دهندگان backend تقاضای زیادی در بازار دارند و شرکت ها مایلند مبلغ هنگفتی را به توسعه دهندگانی اختصاص دهند که می توانند backend را به خوبی مدیریت کنند. از طریق این پست تفاوت بین Python و PHP را دریافت کنید.

 

پایتون و PHP زبانهای برجسته و قدرتمندی هستند و در بین این دو ، پایتون برای اهداف عمومی مشابه جاوا و PHP که بیشتر برای توسعه وب، استفاده می شود. آنها از نظر تعریف متغیرها ، نحو ، سرعت ، زمینه های کاربرد ، خوانایی کد و غیره بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. پایتون زودتر از PHP به بازار آمد ، در حالی که PHP زبان محبوب تری برای وب است.

 

یک جنگ سرد جالب بین طرفداران PHP و دوستداران پایتون در حال وقوع است و هیچ نشانه ای از مرگ در حال نشان دادن نیست. جالب خواهد بود که ببینیم چگونه پایتون و PHP بازی خود را برای پیروزی بالا می برند!

 

برای توسعه دهندگان جدید ، همیشه یک موضوع گیج کننده است - کدام چارچوب backend را یاد بگیرید؟ با این همه زبان برنامه نویسی جدید که امکانات ، کتابخانه ها و چارچوب های زیادی را ارائه می دهند ، چگونه می توان واقعاً تصمیم گرفت که چارچوب وب را یاد بگیرد؟ در این پست وبلاگ ، ما سعی می کنیم 2 مورد از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی بکند - Python و PHP را مقایسه کنیم. ما سعی می کنیم جنبه های مختلف را پوشش دهیم و ببینیم کدامیک از آنها برنده می شود.

 

 


 

پایتون چیست؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که برای اهداف عمومی استفاده می شود. گیدو ون روسوم ، برنامه نویس هلندی در سال 1991 پایتون را با فلسفه طراحی خوانایی کد با استفاده قابل توجه از فضای سفید ایجاد کرد. این یک رویکرد شی گرا را دنبال می کند و به برنامه نویسان اجازه می دهد کد تمیز بنویسند. اغلب ، پایتون برای کتابخانه های استاندارد منحصر به فرد خود "شامل باتری" است. همچنین از پارادایم های برنامه نویسی رویه ای و عملکردی پشتیبانی می کند. سیستم جمع آوری زباله در پایتون با مدیریت خودکار حافظه کاملاً ساده است.

 

 


 

php چیست؟

Hypertext Pre-processor یا PHP یک زبان برنامه نویسی گسترده و منبع باز است. PHP قادر به تولید محتوای پویای صفحه است. این می تواند فایل ها را روی سرور ایجاد ، باز ، خواند ، نوشت ، حذف و بسته کند. این می تواند داده های فرم را جمع آوری کند و همچنین می تواند از کوکی ها ارسال و دریافت کند. PHP همچنین با پایگاه داده سازگار است و می تواند داده ها را در پایگاه داده اضافه ، حذف ، اصلاح کند. همچنین می تواند برای کنترل دسترسی کاربران و رمزگذاری داده ها استفاده شود.

 

 


 

مقایسه عملکرد PHP و Python

 

 

میزان طرفداری زبان‌های پایتون و php

 

 

سهولت یادگیری

بدون تردید ، یادگیری پایتون بسیار آسان تر است. پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است و می توان آن را خیلی سریع انتخاب کرد. در حقیقت ، انتخاب پایتون به قدری ساده است که اکثر دوره های برنامه نویسی برای مبتدیان از زبان برنامه نویسی پایتون برای آموزش اصول برنامه نویسی استفاده می کنند. برنامه های پایتون در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی بسیار کوتاه تر و آسان تر هستند و در نتیجه ، برای بسیاری از برنامه ها به یک گزینه ترجیحی تبدیل شده است. نحو بسیار ساده تر است و کد در مقایسه با همان کدی که در سایر زبان های برنامه نویسی نوشته شده است بسیار خواندنی است.

 

از سوی دیگر، PHP قرار نبود یک زبان عمومی باشد. این برنامه به طور خاص برای برنامه های وب طراحی شده است که قطعاً پیچیده تر از برنامه های ساده و مستقل هستند. در نتیجه ، یادگیری PHP بیشتر از یادگیری پایتون زمان می برد.

 

زمان لازم برای یادگیری زبان برنامه نویسی باید یکی از مهمترین عوامل در انتخاب زبان موردنظر باشد. برای مبتدیان ، پایتون بسیار ساده تر است. از سوی دیگر ، PHP می تواند برای برنامه نویسان تازه کار کمی سخت باشد. PHP برای ایجاد صفحات شخصی ساده طراحی شده است اما زود پیچیدگی آن افزایش یافته است. جامعه توسعه دهندگان PHP به سختی تلاش می کند تا پشتیبانی زیادی از برنامه نویسان جدید ارائه دهد. با این حال ، همانطور که در بالا ذکر شد ، به دلیل سادگی ذاتی زبان ، پایتون در اینجا با اختلاف قابل توجهی برنده می شود. درک نحو و ساختار در پایتون به طرز شگفت انگیزی ساده است.

 

 

پشتیبانی جامعه

پایتون و PHP ، هر دو دارای پشتیبانی عالی از جامعه هستند. PHP مدتی است که در بازار است ، به ویژه برای توسعه برنامه های وب. در نتیجه ، جامعه عظیمی از توسعه دهندگان PHP وجود دارد که آماده ارائه پشتیبانی هستند.

 

پایتون بسیار با PHP مطابقت دارد. بسیاری از توسعه دهندگان پایتون در بازار وجود دارند که به طور مداوم برنامه های کاربردی پایتون را توسعه می دهند. در نتیجه ، حمایت جامعه برجسته است. Python و PHP هر دو نزدیک هستند و هیچکدام برنده مشخصی نیستند.

 

پایتون زمانی محبوبیت پیدا کرد که گوگل از آن برای برخی از برنامه های محبوب Google مانند YouTube استفاده کرد. بسیاری از استارتاپ های قدرتمند مانند Instagram ، Pinterest و Reddit از برنامه های تحت وب پایتون استفاده می کنند. با این اوصاف ، باید توجه داشت که بزرگترین شبکه اجتماعی جهان - فیس بوک با استفاده از PHP به عنوان پشتوانه اصلی نوشته شده است.

 

درصد وبسایت‌هایی که از زبان‌های پایتون و php استفاده میکنند

 

مستندات

مستندات گسترده ای برای هر دو زبان برنامه نویسی موجود است. تعداد بیشماری وب سایت ، انجمن ، گفتگو وجود دارد که آموزش های عالی در مورد نحوه توسعه برنامه ها با استفاده از Python یا PHP ارائه می دهد. رقابت در اینجا سخت است و درست مانند حمایت جامعه ، برنده مشخصی وجود ندارد. هر دو زبان از نظر موجود بودن اسناد به همان اندازه خوب هستند.

 

 

هزینه

پایتون و PHP هر دو کاملاً رایگان و منبع باز هستند. هر دو در اینجا نیز برنده هستند. در واقع ، هر دو پایتون و PHP در اینجا به طور قابل توجهی بر سایر چارچوب های وب پولی برنده می شوند.

 

هزینه انجام اصلاحات امنیتی

 

 

پشتیبانی کتابخانه

اکنون ، این نقطه ای است که پایتون PHP را به طور قابل توجهی شکست می دهد. پایتون تقریباً برای همه انواع برنامه ها از پشتیبانی کتابخانه ای بسیار پیشرفته برخوردار است. PHP در این زمینه نسبت به Python عقب می افتد ، اما Packagist (مخزن بسته های PHP) یک ستون فقرات قوی است که PHP را در اختیار دارد. به عنوان مثال ، این روزها ، بسیاری از استارتاپ ها و حتی سازمان های بزرگ در حال توسعه برنامه های تحت وب یادگیری ماشین هستند. پایتون کتابخانه های عالی یادگیری ماشین مانند TensorFlow ، Keras ، Theano ، Scikit Learn و غیره را ارائه می دهد. این کتابخانه ها سریع ، آسان برای استفاده هستند و مهمتر از همه ، آنها به خوبی با چارچوب وب ادغام می شوند. در نتیجه ، توسعه چنین برنامه هایی با استفاده از پایتون در مقایسه با تقریباً هر زبان برنامه نویسی دیگر بسیار ساده تر است.

 

 

سرعت

نسخه های PHP 5.x بسیار کند بوده و زمان زیادی را در اجرا به طول می انجامد. با این حال ، نسخه جدید PHP 7.x بسیار سریع است ، تقریبا 3 برابر سریعتر از یک برنامه معمولی پایتون. سرعت اغلب به یک عامل مهم در برنامه های کاربردی مهم تبدیل می شود. به عنوان مثال ، در یک سیستم بانکی اصلی که روزانه یک میلیون بازدید کننده دریافت می کند ، تاخیر 3 برابر ممکن است تأثیر قابل توجهی بر عملکرد کلی سیستم ایجاد کند. بنابراین ، در مورد سرعت ، PHP با اختلاف قابل توجهی بر Python برنده می شود.

 

با این حال ، باید توجه داشت که برای اکثر برنامه های ساده ، مقیاس بسیار پایین است و بنابراین ، تاخیر زمانی قابل توجهی وجود ندارد. به عنوان مثال ، برای همه اهداف عملی ، 10 میلی ثانیه تفاوت چندانی با 30 میلی ثانیه ندارد ، زیرا برنامه از نظر تأخیر حیاتی نیست.

 

 

انتخاب چارچوب های وب

بیشترین استفاده از چارچوب های وب مبتنی بر پایتون عبارتند از Django ، Flask ، Pylons ، Pyramid و غیره. از سوی دیگر ، بیشترین استفاده از چارچوب های وب مبتنی بر PHP عبارتند از Codeigniter ، Zend ، Laravel ، Symfony و غیره.

 

جنگو بسیار سریع ، مقیاس پذیر ، ایمن و آسان برای استفاده شناخته شده است. بسیار قوی و قدرتمند است و به طور گسترده در تعداد زیادی از برنامه ها استفاده می شود. به طور مشابه ، Codeigniter و Laravel بسیار در بازار استفاده می شوند و تقریباً همه برنامه های PHP امروزه از یکی از 2 چارچوب فوق استفاده می کنند.

 

Python و PHP هر دو در این زمینه بسیار نزدیک هستند ، زیرا هر دو گزینه های یکسانی را ارائه می دهند. توسعه دهندگان جدید از بازی جنگو لذت می برند ، زیرا زمان توسعه در جنگو بسیار کم است و راه اندازی آن آسان است.

 

 

اشکال زدایی

پایتون یک اشکال زدایی قوی به نام PDB (اشکال زدایی پایتون) ارائه می دهد. PDB به خوبی مستند شده است و استفاده از آن حتی برای مبتدیان آسان است. از سوی دیگر ، PHP بسته XDebug را برای اشکال زدایی ارائه می دهد. هر دو PDB و XDebug متداول ترین ویژگی های اشکال زدایی را ارائه می دهند - نقاط شکست ، پشته ها ، نقشه برداری مسیر ، و غیره. هر دو Python و PHP در اینجا مشابه هستند و هیچ کدام برنده مشخصی نیستند.

 

 

Python در مقابل PHP برای توسعه وب: مقایسه سر به سر

Parameters

Python

PHP

Ease of Learning Easy to learn. Even beginners prefer to start their journey with Python. It was not developed as a general-purpose language. It is tough to learn as compared with Python.
Community Support Python is matching pretty close with PHP eventually. It offers outstanding community support as it has been in the market for quite a while.
Documentation The documentation provided on its official websites and other forums. PHP also matches Python here and is well documented.
Library Support Python has exceptionally well-developed library support for almost all types of applications. Although PHP lags here, Packagist (PHP packages repository) is a strong backbone holding PHP
Database Connectivity Database integration is not as strong as PHP. It provides access to more than 20 different databases.
Speed Python is fast. PHP is 3 times faster.
Frameworks Django, Flask, Pylons, Pyramid. Codeigniter, Zend, Laravel, Symfony.
Debugging Python provides a powerful debugger called PDB (Python Debugger) PHP provides the XDebug package for debugging.

 

 


 

خلاصه

به طور خلاصه ، برای اکثر نقاط ، هر دو Python و PHP شبیه یکدیگر هستند. در اکثر مواقع، پایتون بهتر از PHP است. به نظر می رسد پایتون در مقابل PHP برنده است. در اینجا چیزی است که ما توصیه می کنیم:

 

مقالات مرتبط

جنگو چیست و چرا برای ساخت وب‌سایت فوق‌العاده است؟

داکر چیست و چطور آن را با پایتون به کار ببریم؟

8 روش برای بررسی وجود فایل در پایتون

تبدیل انواع داده در پایتون